Nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom pracowniczym. Za uchybienia przeciwko porządkowi pracy wymierza się nauczycielom kary porządkowe zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie pracy.
O zwolnieniu nauczyciela w trybie dyscyplinarnym decyduje komisja, a nie dyrektor szkoły
Naruszenie przez nauczyciela obowiązków zawodowych nie daje podstawy do zwolnienia go w trybie dyscyplinarnym przez dyrektora. Kary dyscyplinarne na nauczyciela nakłada wyłącznie komisja dyscyplinarna. Jeśli dyrektor jest przekonany, że nauczyciel dopuścił się czynu karalnego, może zawiesić nauczyciela w pełnieniu swoich obowiązków i zgłosić sprawę do rozstrzygnięcia do komisji dyscyplinarnej.
Komisja dyscyplinarna przeprowadza postępowanie
Wdrożenie postępowania dyscyplinarnego należy do zadań komisji dyscyplinarnej, a nie dyrektora szkoły. Także decyzja o zwolnieniu nauczyciela w trybie dyscyplinarnym należy do komisji.
Karami dyscyplinarnymi dla nauczycieli są m.in.:
- zwolnienie z pracy,
- zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania,
- wydalenie z zawodu nauczycielskiego.
Dyrektor może zawiesić nauczyciela przed rozstrzygnięciem sprawy w komisji dyscyplinarnej
Dyrektor szkoły może zawiesić w pełnieniu obowiązków nauczyciela. Natomiast organ prowadzący szkołę może zawiesić dyrektora szkoły, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne lub złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, jeżeli ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie nauczyciela od wykonywania obowiązków w szkole. Nauczyciel i dyrektor szkoły mogą być zawieszeni przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
Dyrektor szkoły zawiadamia komisję dyscyplinarną o zachowaniu nauczyciela i jednocześnie może także zawiesić go, jeśli jest przekonany, że istotnie nauczyciel dopuścił się czynu karalnego. Decyzja dyrektora o odsunięciu nauczyciela od pracy z uczniami czasem może być konieczna.
Art. 75 ust. 1, art. 76 ust. 1, art. 83 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: zwolnienie nauczyciela
