Zmniejszenie wymiaru nauczycielowi odbywa się za jego zgodą i nie więcej niż do ½ obowiązującego go pensum. W sytuacji, gdy nauczyciel nie wyraża zgody na obniżenie pensum, jego stosunek pracy ulega rozwiązaniu na podstawie art. 20 ust.1 pkt 2 Karty Nauczyciela, czyli po uprzednim trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia oraz w sytuacji placówek feryjnych.
Nauczyciela na urlopie zdrowotnym należy poinformować na piśmie o obniżeniu pensum
Nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia należy wręczyć/przesłać pismo informujące o obniżeniu wymiaru zatrudnienia od 1 września. Nauczyciel powinien wyrazić pisemną zgodę (lub brak) na obniżenie zatrudnienia najpóźniej do 31 maja br.
Nauczyciel wyraża zgodę w formie pisemnej
Dyrektor szkoły powinien poinformować pisemnie nauczyciela o obniżeniu pensum od 1 września tak, aby w sytuacji, gdy nauczyciel nie wyrazi zgody, można było rozwiązać stosunek pracy. W piśmie do nauczyciela należy zamieścić również informację o możliwości niewyrażenia zgody przez nauczyciela oraz konieczności rozwiązania z nim stosunku pracy w takiej sytuacji.
Pismo można doręczyć pocztą
W przypadku, gdy nie jest możliwe – z uwagi na przebywanie nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia – wręczenie nauczycielowi pisma – można dostarczyć go w inny sposób np. pocztą za pokwitowaniem, doręczenie bezpośrednie do rąk własnych adresata również za potwierdzeniem).
Doręczenie pisma powinno nastąpić w takim terminie, aby nauczyciel miał możliwość wyrażenia zgody lub niewyrażenia zgody najpóźniej do 31 maja. Oświadczenie woli nauczyciela w tym względzie powinno zostać złożone dla celów dowodowych w formie pisemnej.
Art. 20 ust. 1 pkt, ust. 3, art. 22 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
