Wymagania, jakie musi spełniać nauczyciel są wyraźnie określone w ustawie Karta Nauczyciela. Zgodnie z regulacjami prawnymi jednym z wymagań dla nauczycieli jest posiadanie wykształcenia wyższego. Dyrektor szkoły ma obowiązek przestrzegania tego kryterium prowadząc rekrutację na każde stanowisko nauczycielskie. Wykształcenie wyższe musi posiadać również nauczyciel wspomagający, którego zatrudnia się w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego. Dla nauczycieli wspomagających przewiduje się ponadto obowiązek posiadania kwalifikacji w zakresie pedagogiki specjalnej. Przepisy prawa oświatowego uprawniają go do odstępstwa tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Nauczyciel wspomagający musi posiadać odpowiednie przygotowanie
Karta Nauczyciela wyraźnie wskazuje, że dyrektor szkoły nie może zatrudnić na stanowisku nauczyciela wspomagającego osoby, która nie posiada wykształcenia wyższego oraz przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej. Zatrudnienie nauczyciela nieposiadającego kwalifikacji jest możliwe wyłącznie w sytuacjach szczególnych.
Nauczyciel wspierający musi posiadać wykształcenie wyższe
Stanowisko nauczyciela wspierającego w szkołach integracyjnych i w szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnego jest przewidziane dla osób spełniających wymagania dla nauczycieli wskazane w ustawie Karta Nauczyciela oraz posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej (§6 rozporządzenia w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych). Dyrektor szkoły powinien przestrzegać zasad określonych w ustawie Karta Nauczyciela oraz rozporządzeniu. Zatrudnienie bez wymaganych kwalifikacji jest możliwe tylko w dwóch sytuacjach określonych w ustawie o systemie oświaty oraz Karcie Nauczyciela.
Sytuacje, kiedy dyrektor szkoły może zatrudnić osobę nieposiadającą kwalifikacji
Dyrektor może zatrudnić nauczyciela nieposiadającego wymaganych kwalifikacji, jeżeli stwierdzi zaistnienie takiej potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej takie kwalifikacje (art. 10 ust. 7 i ust. 9 Karta Nauczyciela). Przepis ten jest obowiązujący dla nauczycieli, a zatem osób, które posiadają wykształcenie wyższe i przygotowanie zajmowania w szkole stanowiska nauczycielskiego. W takiej sytuacji dyrektor szkoły musi uzyskać zgodę organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
Ponadto dyrektor szkoły może w uzasadnionych przypadkach zatrudnić osobę niebędącą nauczycielem, ale posiadającą przygotowanie, które dyrektor szkoły uzna za odpowiednie do prowadzenia konkretnych zajęć. W takim przypadku niezbędne jest uzyskanie zgody kuratora oświaty (art. 7 ust. 1a ustawy o systemie oświaty).
- §6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (tekst jedn. Dz.U. 2014 poz. 414),
- art. 10 ust. 7 i ust. 9 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r. poz. 191),
- art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256 poz. 2572 ze zm.).
Zobacz także:
