Otrzymanie wypowiedzenia nie jest dla nauczycieli równoznaczne ze zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy. Prawo pracy przewiduje dla nauczycieli obowiązek sumiennego wykonywania pracy – prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych, realizowania zadań szkoły, starannego prowadzenia dokumentacji szkolnej oraz stosowania się do poleceń dyrektora przedszkola czy szkoły. Nauczyciel ma zatem także obowiązek uczestniczenia w zebraniach rady pedagogicznej oraz pracach innych zespołów działających w przedszkolu lub szkole.
Kary porządkowe dla nauczycieli w okresie wypowiedzenia
Nauczyciel w okresie wypowiedzenia ma obowiązek świadczyć pracę na rzecz pracodawcy. Za odmowę wykonywania poleceń dyrektor szkoły może nałożyć na nauczyciela karę porządkową, zgodnie z regulacjami ustawy Karta Nauczyciela.
Kary porządkowe dla nauczycieli wymierza dyrektor
W zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, jeżeli nie reguluje ich Karta Nauczyciela, dyrektor szkoły stosuje przepisy Kodeksu pracy (art. 91c ust. 1 Karta Nauczyciela). W odniesieniu kwestii kar porządkowych dla nauczycieli Karta Nauczyciela wskazuje na stosowanie kar zgodnie z kodeksem pracy .
Regulacje nie wskazują na możliwość ograniczenia stosowania kar dla nauczycieli, którzy znajdują się w okresie wypowiedzenia. Dyrektor przedszkola lub szkoły powinien wymierzać je w przypadku naruszenia porządku pracy, a za takie działanie należy uznać odmowę wykonywania obowiązków.
Kara również za nieobecność na radzie pedagogicznej
Ponadto nauczyciel w okresie wypowiedzenia ma obowiązek:
- uczestniczenia w zebraniach rady pedagogicznej,
- uczestniczenia w jej pracach, a także ma
- uczestniczenia w pracach komisji, do których go powołano,
- realizowania uchwał rady pedagogicznej,
- składania sprawozdania z w wykonania powierzonych zadań.
Odmowa wykonania któregokolwiek z zadań uprawnia dyrektora do zastosowania kary porządkowej.
Nauczyciel ma prawo zgłosić sprzeciw wobec kary w terminie 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje dyrektor po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu.
- art. 6, art. 75 ust. 2, art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. 2014 r. poz. 191 ze zm.)
- art. 40 – art. 44 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. 2015 poz. 2165 ze zm.)
- art. 108 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U. 2014 r. poz. 1502)
Zobacz także:
Tagi: oświata, stosunek pracy
