Obowiązek przedstawienia informacji z Krajowego Rejestru Karnego ma dotyczyć wszystkich nauczycieli ubiegających się o zatrudnienie w placówce oświatowej. Nowości oświatowe zakładają rozszerzenie tego wymogu również na pedagogów nawiązujących stosunek pracy w placówkach niepublicznych.
Karany nauczyciel nie zostanie zatrudniony także w placówce niepublicznej
Nowości oświatowe, które wprowadzi nowelizacja Karty Nauczyciela uniemożliwią karanym nauczycielom podjęcie pracy także w placówkach niepublicznych. Dyrektor przedszkola oraz szkoły zażąda oświadczenia o niekaralności oraz o tym, że nie toczy się wobec niego postępowanie o ubezwłasnowolnienie.
Dyrektor nie zatrudni osoby skazanej
Zgodnie z projektem nowelizacji Karty Nauczyciela, dyrektor przedszkola oraz szkoły nie będzie mógł zatrudnić na stanowisku pedagogicznym osoby karanej za przestępstwo popełnione umyślnie lub takiej, wobec której toczy się postępowania karne lub dyscyplinarne.
Oprócz tego nowości oświatowe wykluczają też zatrudnienie osoby wobec której toczy się postępowanie o ubezwłasnowolnienie. Kandydat na nauczyciela będzie musiał złożyć oświadczenie, że takie postępowanie się nie toczy.
Informacje o karach będą gromadzone w centralnym rejestrze
Dane o nauczycielach ukaranych w postępowaniu dyscyplinarnym będą gromadzone w centralnym rejestrze orzeczeń dyscyplinarnych. Nauczyciel ubiegający się o pracę w przedszkolu lub szkole będzie musiał przedłożyć dyrektorowi zaświadczenie potwierdzające, że nie figuruje w bazie danych. Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz zmianie niektórych innych ustaw z dnia 8 stycznia 2016 r., w rejestrze mają być gromadzone następujące dane:
- dane identyfikujące nauczyciela: nazwisko, imiona, nazwisko rodowe, płeć, datę
- i miejsce urodzenia, państwo urodzenia, imiona rodziców, obywatelstwo lub obywatelstwa, miejsce zamieszkania, numer identyfikacyjny PESEL, a w przypadku braku tego numeru – numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość;
- oznaczenie komisji dyscyplinarnej, która wydała prawomocne orzeczenie o ukaraniu karą dyscyplinarną oraz sygnaturę akt sprawy;
- datę wydania oraz uprawomocnienia się orzeczenia o ukaraniu karą dyscyplinarną
- datę i miejsce popełnienia czynu, którego dotyczy orzeczenie, o ukaraniu karą dyscyplinarną
- rodzaj orzeczonej kary
- informację o zawieszeniu nauczyciela w pełnieniu obowiązków oraz o okresie zawieszenia;
- datę doręczenia nauczycielowi orzeczenia o ukaraniu karą dyscyplinarną
Komisja dyscyplinarna poinformuje karze
W przypadku wydania orzeczenia w postępowaniu dyscyplinarnym, komisja je wydająca będzie zobowiązana do przekazania dyrektorowi przedszkola/szkoły lub organowi prowadzącemu (w przypadku dyrektora) oraz ministrowi ds. oświaty i wychowania – odpisu wydanego orzeczenia. Obowiązek ten przewidziany jest zarówno dla nauczycieli zatrudnionych w placówkach publicznych, jak również niepublicznych – analogicznie do obowiązku przedstawienia zaświadczenia o niebyciu karanym za przestępstwo popełnione umyślnie.
Źródło:
Projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz zmianie niektórych innych ustaw z dnia 8 stycznia 2016 r.
Zobacz także:
