Nauczyciel obowiązany jest realizować zadania związane z podstawowymi funkcjami szkoły:
Kara dla nauczyciela za odmowę uczestnictwa w spotkaniu
Dyrektor szkoły może zastosować karę wobec nauczyciela, który nie stosuje się do poleceń służbowych, w tym m.in. za odmowę uczestnictwa w spotkaniu pracownik jest zobowiązany stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.
Nauczyciel powinien wykonywać polecenia służbowe dyrektora
- dydaktyczną,
- wychowawczą,
- opiekuńczą,
w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. W szczególności powinien wykonywać polecenia służbowe dyrektora szkoły dotyczące realizacji tych zadań.
Za nieprzestrzeganie przepisów – kara dla pracownika
Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować karę upomnienia albo karę nagany.
Kara porządkowa może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika, przed upływem 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i przed upływem 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
Przykładowo: Nauczyciel został poinformowany na piśmie o spotkaniu z wychowawcą klasy, z którą są problemy. Jednak odmówił udziału w spotkaniu. Jak dyrektor powinien postąpić w takiej sytuacji?
Wydane nauczycielowi polecenie mieści się w zakresie jego obowiązków pracowniczych, dlatego też pracodawca może czynić nauczycielowi zarzut z tego, że się do niego nie zastosował.
Przepisy prawa pracy nie przewidują obowiązku wydawania przez przełożonego polecenia służbowego w formie pisemnej, ale taka forma będzie istotna dla celów dowodowych.
- art. 100 § 1, art. 108 § 1, art. 109 §, art. 111 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
- art. 91c ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
