Do zakresu czynności intendenta należy m.in.:
Intendent – wykształcenie średnie lub zasadnicze zawodowe
Kwalifikacje intendenta określają przepisy dotyczące pracowników samorządowych. Aby pracować na tym stanowisku, należy mieć wykształcenie średnie lub zasadnicze zawodowe. Jeśli w przedszkolu nie zatrudnia się intendenta, częściowe obowiązki tej osoby może pełnić inny pracownik, np. administracyjny.
-
kierowanie żywieniem w placówce (nadzór nad prawidłowym sporządzaniem posiłków zgodnie z kalorycznością i normami żywienia, sporządzanie jadłospisów, kontrola sanitarna w zakresie żywienia, dbałość o zapasy żywnościowe, dokumentacja żywieniowa),
-
obsługa finansowa w zakresie żywienia (operacje finansowe gotówkowe i bezgotówkowe w zakresie opłat za żywienie oraz od dostawców towarów, wpłaty za żywienie, dbanie o zachowanie stawki żywieniowej, kontrola nad zwolnieniami w zakresie odpłatności za żywienie).
Intendent jest pracownikiem niepedagogicznym, którego zatrudnia się na podstawie przepisów dotyczących pracowników samorządowych – umowy o pracę (na czas określony, nieokreślony) w wymiarze zazwyczaj pełnego etatu. W zależności od wielkości przedszkola i jego potrzeb może być zatrudniony także w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Kwalifikacje intendenta określają przepisy dotyczące pracowników samorządowych – załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. Zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia – IV stanowiska, na których stosunek pracy został nawiązany na podstawie umowy o pracę; H samorządowe jednostki organizacyjne, wszystkie jednostki, stanowiska pracownicze i obsługi, wiersz 16 – intendent powinien mieć wykształcenie średnie o profilu ogólnym lub zawodowym albo wykształcenie zasadnicze zawodowe umożliwiające wykonywanie zadań na stanowisku. Staż pracy to w przypadku wykształcenia średniego 1 rok, a zawodowego 2 lata.
W przedszkolach niepublicznych
W przedszkolach niepublicznych może być również zatrudniony intendent lub osoba, która częściowo sprawuje jego funkcję. Jednak decyzję w tym względzie podejmuje organ prowadzący przedszkole.
-
ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.),
-
załącznik 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1786).
Zobacz także:
Tagi: pracownicy samorządowi

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Opinie czytelników
~bozenamiszruta
data: 2022-12-31 13:41:57Trzeba bardzo uważać na szkolenia w tym zakresie, tak aby dawały kompleksową wiedzę. Prawda jest taka, że poziom na uczelniach też jest różny, mówię to z własnego doświadczenia. Jak ktoś ma ambicje i chce się rozwijać, to nawet bez studiów jest w stanie być dobrym specjalistą. W moim przypadku ukończyłam technikum gastronomiczne i poszłam na studia z technologii żywienia, ale po roku zrezygnowałam właśnie ze względu na brak efektów nauczania. Zajęcia były trochę o wszystkim i o niczym. Zdecydowałam, że zrobię kurs i to była bardzo dobra decyzja. W Polskim Instytucie Dietetyki zrobiłam trójstopniowe szkolenie dietetyka, które dało mi profesjonalne przygotowanie do zawodu. Po skończeniu tego kompleksowego kształcenia, wyspecjalizowałam się jeszcze robiąc kurs intendenta i działam już od dwóch lat w tym zakresie, pracując w przedszkolu jako żywieniowiec.
~andzela
data: 2017-03-12 10:49:52Jak to jest możliwe, że osoby bez wykształcenia zawodowego w kierunku żywienia, jak np. dietetyk, technolog żywienia itp nie jest warunkiem piastowania takiego stanowiska? Przecież trzeba się na tym znać! Przeraża mnie to, że takie osoby karmią moje dzieci....