Ustawa o systemie oświaty upoważnia dyrektora szkoły, będącego kierownikiem zakładu pracy, do podejmowania decyzji związanych z zatrudnianiem i rozwiązywaniem stosunku pracy z nauczycielami (art. 39 ust. 3 ustawa o systemie oświaty). Kierując się dobrem szkoły oraz dążąc do zapewnienia wysokiego poziomu zaspokajania potrzeb edukacyjnych uczniów dyrektor szkoły może zdecydować o przydzielaniu dla nauczycieli więcej niż jednego przedmiotu do nauczania. Warunkiem jest w takiej sytuacji posiadanie przez nauczycieli odpowiednich kwalifikacji.
Dyrektor szkoły może zobowiązać do nauczania dwóch przedmiotów
Dyrektor szkoły może zaplanować dla nauczycieli nauczanie dwóch przedmiotów, jeżeli legitymują się oni kwalifikacjami do ich nauczania. Uprawnienie to wynika z regulacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którymi to dyrektor szkoły decyduje o sprawach związanych ze sprawami kadrowymi.
Dyrektor szkoły odpowiada za prawidłową organizację pracy szkoły
W związku ze sprawowaniem funkcji kierowniczej dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za prawidłową organizację administracyjnej, finansowej i gospodarczej obsługi szkoły (art. 39 ust. 1 pkt 5 ustawa o systemie oświaty). Do zadań dyrektora zalicza się takie organizowanie pracy dla nauczycieli, aby optymalnie wykorzystywać środki określone w planie finansowym. Dyrektor szkoły ma również obowiązek przewidywania potrzeb kadrowych szkoły – zarówno w związku planowaną liczbą oddziałów, jak również przechodzenie nauczycieli na emeryturę, korzystanie z urlopów rodzicielskich czy urlopów dla poratowania zdrowia. Braki kadrowe nie zawsze muszą być uzupełniane poprzez zwiększenie zatrudnienia – jeżeli istnieje taka możliwość, to dyrektor szkoły może przewidzieć dla nauczycieli nauczanie więcej niż jednego przedmiotu.
Dodatkowe przedmioty dla nauczycieli
Obowiązki, które nakłada na dyrektora szkoły ustawa o systemie oświaty dają mu upoważnienie, aby w razie stwierdzenia potrzeby związanej z zastępstwem nieobecnych nauczycieli, może przewidzieć dla nauczycieli prowadzenie dodatkowego przedmiotu. Warunkiem posiadanie przez nich wymaganych kwalifikacji.
art. 39 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. 2004 nr 256 poz. 2572)
Zobacz także:
