Od pracodawcy zależy, jaki zakres obowiązków z art. 211 Kodeksu pracy zostanie określony dla osoby fizycznej wykonującej pracę na innej podstawie niż stosunek pracy lub prowadzącej własną działalność gospodarczą i w konsekwencji jakie będą możliwości egzekwowania obowiązków od tych osób.
Dyrektor decyduje czy na umowie zlecenia obowiązuje szkolenie bhp
To czy pracownik zatrudniony na umowę zlecenia podlega obowiązkowi odbycia szkolenia bhp należy uregulować w treści umowy. W dokumencie tym wskazuje się również która ze stron ponosi koszty takich szkoleń i badań.
Obowiązki te ciążą również na:
-
osobach fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę a także
-
osobach prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę.
Jednym z obowiązków, o których mowa w art. 211 Kodeksu pracy, jest obowiązek znajomości przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, brania udziału w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawanie się wymaganym egzaminom sprawdzającym. Pracodawca może uznać, że szkolenie, które osoba ta przeszła w innym zakładzie, a dotyczące pracy na analogicznym stanowisku, jest wystarczające w zakresie realizacji usług na umowie zlecenia.
Kwestie związane z przeprowadzaniem szkoleń bhp zleceniobiorców należy więc uregulować w treści umowy - zlecenia, wskazując, która ze stron ponosi koszty takich szkoleń i badań.
-
art. 211 pkt 1, art. 304 [1] ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. 1998 r., Nr 21, poz. 94 ze zm.),
-
Stanowisko Komisji Prawnej Głównego Inspektora Pracy z 22 października 2009 r., (KPGIP 2009/1/22-1).
Zobacz także:
Tagi: szkolenie bhp, umowa zlecenie, kodeks pracy
