Wypowiedzenie stosunku pracy nauczyciela tylko ze względu na brak kwalifikacji do nauczania języków obcych jest niezgodne z prawem, jeżeli istnieje obiektywna możliwość zapewnienia mu dotychczasowego wymiaru zajęć, a zwłaszcza gdy całość podstawy programowej w zakresie języka obcego mogą realizować inni nauczyciele przedszkola – patrz przykład.
Brak kwalifikacji do nauczania języka obcego w przedszkolu a wypowiedzenie
Od 1 września 2015 r. dyrektor jest zobowiązany do zorganizowania bezpłatnych zajęcia z języka obcego dla 5-latków. Jednak nie wszyscy nauczyciele przedszkola muszą zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Brak odpowiednich kwalifikacji nie może być powodem do zwolnienia z pracy.
Przykład
Dyrektor przedszkola poinformował nauczyciela, że od września nie może być zatrudniony jako nauczyciel 5-latków bez zdanego egzaminu B1 z języka angielskiego. Według dyrektora wszyscy nauczyciele pracujący w przedszkolu z 5-latkami muszą mieć certyfikat z języka angielskiego. W przeciwnym razie zostaną zwolnieni z pracy.
Dyrektor przedszkola jest w błędzie. Niezależnie od zmiany podstawy programowej wychowania przedszkolnego przepisy obowiązującego prawa nie nakładają obowiązku posiadania bądź nabycia przez wszystkich nauczycieli przedszkola kwalifikacji do nauczania języka obcego. W danym przedszkolu może bowiem zostać zatrudniony nauczyciel do prowadzenia zajęć z języka angielskiego lub może te zajęcia realizować nauczyciel wychowania przedszkolnego, zatrudniony już w przedszkolu, a posiadający takie kwalifikacje.
-
art. 10 ust. 5, ust. 7, art. 20 ust. 1 pkt 2, art. 35 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. –Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
-
art. 251 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
-
§ 2–3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 30 października 1992 r. w sprawie zasad i warunków zatrudniania w szkołach i placówkach publicznych nauczycieli niebędących obywatelami polskimi (Dz.U. z 1992 r. nr 85, poz. 432).
Zobacz także:
