Zasadą jest, że pracodawca powinien zlecić wykonanie badań okresowych lub kontrolnych w czasie pracy pracownika. Bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku dyrektor szkoły nie może dopuścić pracownika do pracy.
Badania kontrolne pracownik powinien wykonywać w czasie pracy
Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Dodatkowo w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.
Dyrektor szkoły w skierowaniu pracownika na badania profilaktyczne nie ma obowiązku wskazania terminu wykonania tych badań. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia wyłącznie za czas faktycznie przeprowadzanych badań profilaktycznych. Za pozostały okres, kiedy pracownik nie świadczy pracy, a nie udokumentuje realizacji badań lekarskich w tym okresie, nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
-
art. 229 § 3 i 4, art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.:Dz.U. 1998 r. nr 21, poz. 94),
-
§ 4 rozporządzenia MZiOS z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 ze zm.).
