Nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego. W celu zweryfikowania dorobku nauczyciela musi on złożyć do dyrektora szkoły wniosek oraz przedstawić dokumenty i uzasadnienie potwierdzające posiadanie znaczącego dorobku.
Awans na stopień nauczyciela kontraktowego bez odbywania stażu
Osoba, która posiada znaczący dorobek zawodowy może z dniem zatrudnienia uzyskać stopień nauczyciela kontraktowego i od razu otrzymać wyższą pensję. To od decyzji dyrektora szkoły zależy, czy dorobek nauczyciela uznany zostanie za znaczący i na tej podstawie nauczyciel zwolniony będzie z odbywania stażu.
Dyrektor szkoły dokonuje oceny dorobku zawodowego wnioskującego i jeśli uzna, że nauczyciel spełnia wszystkie wymagania - zatrudnia go jako nauczyciela kontraktowego. Określenie spełniania wymagań sprowadza się głównie do stwierdzenia czy dorobek zawodowy danej osoby można uznać za znaczny. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż nie regulują tego żadne przepisy, a interpretacje można znaleźć jedynie w wyrokach sądowych. Przykładowo w wyroku z 29 lipca 2011 r.
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał, że „O znaczącym dorobku zawodowym można jedynie wówczas, gdy jest on ponadprzeciętny, znacznie przewyższający dorobek zawodowy wymagany od ogółu nauczycieli. Taki znaczący dorobek powinien znaleźć odzwierciedlenie w przyznanych w dotychczasowej pracy nagrodach i wyróżnieniach, ewentualnie także w dyplomach czy świadectwach potwierdzających uzyskanie dodatkowych kwalifikacji, umiejętności przydatnych w przyszłej pracy nauczyciela. Długoletniego zatrudnienia, a nawet zaangażowania w pracy zawodowej, które powinno przecież cechować każdego pracownika, nie można utożsamiać ze znaczącym dorobkiem zawodowym.”(wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 lipca 2011 r., I OSK 312/11).
Ostateczna decyzja należy jednak do dyrektora szkoły, ale musi on mieć na uwadze, że zwolnienie nauczyciela z odbywania stażu może nastąpić tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy dana osoba legitymuje się ponadprzeciętnym dorobkiem. Z pewnością nie jest wystarczające posiadanie pozytywnej opinii o pracy i kilkuletnie doświadczenie zawodowe.
- art. 9a ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.:Dz. U. z 2014 r. poz. 191),
- wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 lipca 2011 r. (I OSK 312/11, LEX nr 1131506).
Zobacz także:
