Zdaniem ZNP asystent nauczyciela i wychowawcy świetlicy są pracownikami niepedagogicznymi tak, jak np. pomoc nauczyciela, a zatem zgodnie z art. 5d ustawy o systemie oświaty ich status określają przepisy o pracownikach samorządowych.
Asystent nauczyciela pracownikiem samorządowym?
Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, aby stanowisko asystenta nauczyciela i wychowawcy świetli zostało wpisane na listę pracowników samorządowych i wynagradzane według obowiązujących ich przepisów. Ministerstwo pracy, do którego trafiły postulaty Związku nie widzi jednak merytorycznego uzasadnienia dla takiej zmiany.
Ponieważ obecnie rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych w odniesieniu do pracowników, o których mowa w art. 7 ust. 1a, 1d i 1e ustawy o systemie oświaty nie zawiera żadnych regulacji. Stąd konieczność wprowadzenia zmiany treści rozporządzenia przez właściwy organ. Sprawa została przekazana do rozpatrzenia Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej, który swą opinię poprzedził konsultacjami międzyresortowymi z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Minister pracy nie widzi jednak podstaw do rozpoczęcia prac legislacyjnych w tym zakresie ponieważ status prawny asystenta określa ustawa o systemie oświaty, będąca w kompetencji MEN, dlatego też opinia MEN – jak należy sądzić – jest przesądzająca w tej sprawie.
ZNP nie rezygnuje z walki o zmianę przepisów, dlatego wystąpił do Premier Kopacz o zobowiązanie Ministra Pracy i Polityki Społecznej do ponownego, rzetelnego rozpatrzenia sprawy w oparciu o wykładnię obowiązującego prawa.
strona internetowa ZNP.
Zobacz także:
Tagi: asystent nauczyciela, świetlica szkolna, MEN
