Ustawa o systemie oświaty wyraźnie wskazuje, że na stanowisku asystenta nauczyciela dyrektor szkoły może zatrudnić osobę, która spełnia warunki na które w art. 10 ust. 5 pkt 3 i 4 wskazuje Karta Nauczyciela (art. 7 ust. 1ba Ustawa o systemie oświaty). We wskazanych przepisach Karta Nauczyciela stanowi, iż dyrektor szkoły może zatrudnić na stanowisku nauczycielskim osobę:
Asystenci nauczycieli także składają zaświadczenie o niekaralności
Wszyscy asystenci, podobnie jak nauczyciele muszą przed zatrudnieniem okazać zaświadczenie o niekaralności. Bez znaczenia jest w tym przypadku fakt, że dyrektor szkoły zatrudniając ich stosuje przepisy prawa pracy, a nie regulacje ustawy Karta Nauczyciela.
- wobec której nie toczy się postępowanie karne lub dyscyplinarne albo postępowanie o ubezwłasnowolnienie,
- nie była karana za przestępstwo popełnione umyślnie
(art. 10 ust. 5 pkt 3 i 4 Karta Nauczyciela).
Potwierdzeniem, że kandydat spełnia warunki przewidziane w tym zakresie dla nauczycieli jest informacja z Krajowego Rejestru Karnego.
Dyrektor szkoły zażąda od asystenta informacji z KRK
Kandydat na asystenta nauczyciela musi przed zatrudnieniem przedstawić dyrektorowi szkoły informację z Krajowego Rejestru Karnego (art. 7 ust. 1ba Ustawa o systemie oświaty). Nieprzedstawienie informacji o niekaralności sprawia, że dyrektor szkoły nie będzie mógł nawiązać stosunku pracy z kandydatem. Umowa o pracę może być zawarta wyłącznie z osobą, która udowodni, że nie była karana za przestępstwo popełnione umyślnie oraz że nie toczy się przeciwko niej postępowanie.
Podstawą zatrudnienia asystenta jest kodeks pracy a nie Karta Nauczyciela
Mimo iż kandydaci na stanowisko asystenta nauczyciela muszą spełniać wybrane warunki, jakie stawia Karta Nauczyciela, podstawą ich zatrudnienia jest kodeks pracy. Oznacza to, że dyrektor szkoły nie będzie stosował wobec nich przepisów dotyczących dodatkowych uprawnień, a także że ich wynagrodzenie nie będzie ustalane na podstawie przepisów o wynagrodzeniu dla nauczycieli.
- art. 7 ust. 1ba ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.),
- art. 10 ust. 5 pkt 3 i 4 ustawy z dnia z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2014 r. poz. 191).
Zobacz także:
