Dotychczasowe statuty przedszkoli, szkół podstawowych, szkół specjalnych przysposabiających do pracy i szkół policealnych zachowują moc do dnia wejścia w życie statutów wydanych na podstawie ustawy Prawo oświatowe, jednak nie dłużej niż do dnia 30 listopada 2017 r.
Zmiany w statucie – czy można zmienić liczbę paragrafów?
Termin na opracowanie i uchwalenie statutów zgodnych z przepisami ustawy Prawo oświatowe upływa 30 listopada 2017 r. Ustawa Prawo oświatowe szczegółowo określa obligatoryjną treść nowych statutów – w wielu przypadkach konieczne jest wprowadzenie wielu zmian, a to rodzi pytanie – czy nowy statut musi zawierać taką samą liczbę paragrafów, jak poprzedni?
Liczbę paragrafów można zmieniać…
Przy tworzeniu tekstu statutu możemy przyjąć procedurę wskazaną przepisami o „Zasadach techniki prawodawczej” określonych w szczególności w dziale V i VI. Jeżeli w przedszkolu rada pedagogiczna przygotowuje projekt nowego statutu, to opracowując jego nową treść, może tworzyć inne paragrafy i zmieniać wcześniejsze, jeżeli uzna to za prawidłowe. Nie trzeba trzymać się liczby paragrafów obecnego statutu. Wtedy uchwalany jest cały statut już na podstawie przepisów – ustawy Prawo oświatowe.
Liczba paragrafów w statucie nie wynika z żadnych przepisów prawa. Oznacza to, że przygotowując nowelizację statutu nie trzeba zachować dotychczasowej liczby paragrafów.
… ale trzeba pamiętać o numeracji
Jeżeli jednak z jakichś powodów rada wprowadza tylko zmiany do obecnego statutu przed dostosowanie jego treści, to w takim przypadku należy pilnować dotychczasowej numeracji statutu – nie można jej zmieniać, ale można modyfikować ich brzmienie, uchylać lub dodawać nowe (nie przenumerowując pozostałych). W tym przypadku również po uchwaleniu tych zmian liczba paragrafów nowego brzemienia statutu może być inna (mniejsza lub większa) od statutu w brzmieniu dotychczasowym.
- art. 102 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.)
Zobacz także:
Tagi: Oświata, Nadzór pedagogiczny
