Nowości oświatowe, które wchodzą w życie z końcem marca mają na celu poprawienie skuteczności działań z zakresu nadzoru pedagogicznego i zobowiązać dyrektora szkoły do informowania organu nadzoru o sposobie realizacji otrzymanych zaleceń pokontrolnych.
Zmiany w nadzorze pedagogicznym – od 31 marca 2015 r.
Nowe regulacje ustawy o systemie oświaty wprowadzają zmiany w nadzorze pedagogicznym. Dyrektor szkoły musi liczyć się z obecnością wizytatora podczas zajęć oraz z wyznaczeniem terminu na realizację zaleceń wynikających z przeprowadzonych czynności nadzoru pedagogicznego. Nowości oświatowe wchodzą w życie 31 marca 2015 r.
Wizytacje bez wcześniejszego powiadomienia dyrektora szkoły
Znowelizowana ustawa o systemie oświaty dopuszcza możliwość wstępu wizytatora reprezentującego organ nadzoru pedagogicznego na zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze bez wcześniejszego powiadomienia dyrektora szkoły o takim zamiarze. Nauczyciele wykonujący czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego są uprawnieni do:
- wstępu do szkół,
- wglądu do prowadzonej przez szkołę dokumentacji dotyczącej przebiegu nauczania, wychowania i opieki oraz organizacji pracy,
- udziału w posiedzeniu rady pedagogicznej, po uprzednim powiadomieniu dyrektora szkoły,
- wstępu w charakterze obserwatora na zajęcia dydaktyczne, wychowawcze, opiekuńcze i inne zajęcia organizowane przez szkołę,
- przeprowadzania badań służących ocenie efektywności działalności dydaktycznej, wychowawczej oraz opiekuńczej szkół i placówek
(art. 33 ust. 3 pkt 4 ustawa o systemie oświaty).
Nowości oświatowe nie uprawniają jednak organu nadzoru do przeprowadzania ewaluacji bądź kontroli bez poinformowania dyrektor szkoły o zamiarze przeprowadzenia kontroli lub ewaluacji.
Dyrektor szkoły będzie realizował zalecenia w wyznaczonym terminie
Znowelizowania ustawa o systemie oświaty stanowi, że nauczyciele wykonujący czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego wykonujący czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego są uprawnieni do wydania zaleceń wynikających z przeprowadzonych czynności wraz ze wskazaniem terminu, w jakim dyrektor szkoły ma je zrealizować (art. 33 ust. 4 ustawa o systemie oświaty). Te nowości oświatowe znacząco zmieniają dotychczasowy stan prawny, w którym dyrektor szkoły nie był zobowiązany do wykonania określonych czynności w konkretnym terminie, przez co kontrola ich wykonania była utrudniona.
art. 33 ust. 3 pkt 4, ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. 2004 r. nr 256 poz. 2572).
Zobacz także:
