Prawo autorskie dopuszcza furtkę przy możliwości rozpowszechniania wizerunku, z której mogą skorzystać przedszkola. A mianowicie nie wymaga zezwolenia rozpowszechnianie wizerunku:
Umieszczanie zdjęć na stronie internetowej nie zawsze jest zgodne z prawem
Na umieszczenie na stronie internetowej przedszkola fotografii wychowanków i pracowników trzeba mieć zgodę. W imieniu dzieci wyrażają ją rodzice (opiekunowie). Wyjątek stanowi prowadzenie działalności dokumentacyjnej, sprawozdawczej.
- osoby powszechnie znanej – jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, społecznych i zawodowych,
- osoby, która jest jedynie szczegółem całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
Wyjątek ten stanowi przyzwolenie ustawowe na prowadzenie działalności dokumentacyjnej, sprawozdawczej. Można zatem zamieszczać na stronie internetowej zbiorowe zdjęcia z różnych wydarzeń przedszkolnych. Należy jednak trzymać się następujących zasad:
- pojedyncza osoba nie może być głównym tematem zdjęcia,
- pozowanie osób do zdjęcia oznacza, że są one głównym tematem fotografii,
- przedstawianie czyjegoś wizerunku jako części całości nie może naruszać prawa do prywatności oraz dóbr osobistych danej osoby (np. ośmieszać),
- zdjęcia z wizerunkiem osób nie mogą służyć do reklamy (w tym reklamy przedszkola).
Dla przedszkoli niepublicznych: Powyższe zasady panują również w przedszkolach niepublicznych.
art. 81, art. 83 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.)
Zobacz także:
Tagi: prawo autorskie, dane osobowe
