Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym powinno być włączone w różne działania realizowane w ramach programu wychowania przedszkolnego i odbywać się przede wszystkim w formie zabawy. W związku z tym najlepiej byłoby powierzyć nauczanie języka obcego nowożytnego nauczycielkom wychowania przedszkolnego pracującym z dziećmi w danej grupie, pod warunkiem że posiadają odpowiednie kwalifikacje. Umożliwi to nauczanie dzieci języka poprzez wplatanie piosenek, wierszy, a przede wszystkim poleceń w ciągu całego czasu pobytu w przedszkolu.
Od 1 września obowiązkowy język obcy w przedszkolu
Od 1 września 2015 r. w przedszkolu ma odbywać się przygotowanie dzieci pięcioletnich do posługiwania się językiem obcym nowożytnym. Przepisy nie określają jednak, w jakim wymiarze godzinowym. Czas trwania zajęć powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci w wieku 5–6 lat i trwać około 30 minut.
Jeśli jest to niemożliwe ze względu na brak nauczycieli z odpowiednimi kwalifikacjami i w przedszkolu zostanie zatrudniony dodatkowo nauczyciel języka obcego, liczba godzin zajęć będzie uzależniona od środków przyznanych na ten cel przez organ prowadzący. Optymalne wydaje się prowadzenie dwóch zajęć tygodniowo. Należy pamiętać, że będą one prowadzone w ramach podstawy programowej, a maksymalny czas przeznaczony na zajęcia dydaktyczne to jedna godzina dziennie. Nauczyciele muszą jednak w tym czasie zrealizować jeszcze inne obszary z podstawy programowej.
Należy zwrócić uwagę na to, że dzieci powinny jak najwięcej mówić, nie tylko słuchać lub wykonywać ćwiczenia w kartach pracy. Dobrym rozwiązaniem w nauczaniu języka obcego jest zatrudnienie native speakera. Wymusi to na dzieciach porozumiewanie się w języku obcym i uzmysłowi im, jaki jest cel uczenia się jego.
Obowiązek zorganizowania nauczania języka obcego dzieciom pięcioletnim w ramach podstawy programowej dotyczy również przedszkoli niepublicznych.
-
§ 6 ust. 2 i ust. 3 pkt 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. nr 61, poz. 624 ze zm.),
-
załącznik nr 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U. z 2012 r. poz. 977 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: program nauczania
