W razie nieprzyjęcia dziecka 3-letniego do przedszkola organ prowadzący będzie miał obowiązek wskazania dla niego miejsca realizacji wychowania dopiero od 1 września 2017 r. Wtedy wejdzie w życie przepis dodany przez art. 1 pkt 4 lit. d ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
Nieprzyjęcie do przedszkola dziecka 3-letniego nie wymaga wskazania innej placówki
Nieprzyjęcie dziecka 3-letniego do żadnego ze wskazanych we wniosku przedszkoli nie wymaga wskazywania innego przedszkola, które przyjmie dziecko. W tym roku obowiązek ten dotyczy natomiast dzieci 4-letnich.
Rodzice mogli starać się o przyjęcie dziecka w 3 przedszkolach
Wniosek o przyjęcie do przedszkola rodzice mogli złożyć do nie więcej niż 3 wybranych publicznych przedszkoli, chyba że organ prowadzący dopuścił możliwość składania wniosku do większej liczby przedszkoli. We wniosku rodzic powinien określić ich kolejność w porządku od najbardziej do najmniej preferowanych (art. 20za ustawy o systemie oświaty).
Dzieci przyjmowane są po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego na wolne miejsca, ustalone po złożeniu przez rodziców dzieci przyjętych wcześniej do przedszkola deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym, w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego (art. 20a i art. 20w ustawy o systemie oświaty).
Obowiązek zapewnienia miejsca – tylko dla 4-latków
W sytuacji nieprzyjęcia dziecka 4-letniego do żadnego z wybranych i wskazanych we wniosku przedszkoli, dyrektor przedszkola powinien poinformować o tym fakcie organu prowadzącego. W tym przypadku organ prowadzący jest obowiązany pisemnie wskazać rodzicom inne placówki wychowania przedszkolnego, które mogą przyjąć dziecko.
- art. 20a, art. 20c, art. 20w, art. 20za ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.),
- § 12 ust. 1, ust. 7-8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 2 listopada 2015 r. w sprawie sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym, składu i szczegółowych zadań komisji rekrutacyjnej, szczegółowego trybu i terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego (Dz.U. poz. 1942).
Zobacz także:
