Ustalenie śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych lub zachowania niezgodnie z przepisami nie wywołuje skutku w postaci wniesienia zastrzeżeń przez rodziców i ustalania ocen przez powołaną przez dyrektora komisję. Natomiast w razie kontroli wizytator kuratorium oświaty wyda zalecenie zobowiązujące dyrektora do usunięcia ujawnionych nieprawidłowości w wyznaczonym terminie.
Najważniejsze zadania dyrektora związane z podsumowaniem I półrocza w szkole
Dyrektor szkoły odpowiada za sprawne i bezbłędne przeprowadzenie klasyfikacji śródrocznej. Do jego zadań, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, należy dbanie o przestrzeganie przez nauczycieli zasad klasyfikowania uczniów i zapobieganie konfliktom zaburzającym współdziałanie nauczycieli w realizowaniu tych zadań. Ale to nie jedyne zadania dyrektora szkoły na koniec półrocza – poznaj najważniejsze obowiązki.
Czuwanie nad prawidłową klasyfikacją śródroczną
Podstawowym warunkiem prawidłowo wystawionej oceny klasyfikacyjnej jest:
- nienaruszenie niezbywalnego prawa nauczyciela do ustalenia ocen klasyfikacyjnych z prowadzonych zajęć oraz prawo wychowawcy klasy do ustalenia ocen klasyfikacyjnych zachowania – oznacza to, że w czasie ustalania ocen i na zebraniu klasyfikacyjnym rady pedagogicznej dyrektor powinien przeciwdziałać wszelkim naciskom wywieranym na nauczycieli, nikt nie może ingerować w podejmowaną przez nauczyciela decyzję i zmienić ustalanej przez niego oceny,
- zasięganie opinii osób upoważnionych do wyrażenia swojego stanowiska w sprawie ustalanej oceny klasyfikacyjnej.
Dyrektor szkoły powinien więc:
- ustalić czy spełnione zostały wszystkie warunki gwarantujące poprawność wystawiania ocen,
- sprawdzić, czy nauczyciele wywiązali się z obowiązków związanych z klasyfikowaniem uczniów.
Przedstawienie wniosków ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego
Po zakończeniu klasyfikacji dyrektor powinien zorganizować zebranie rady pedagogicznej, które umożliwi mu podsumowanie pracy szkoły i przedstawienie jej ogólnych wniosków wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. W planie nadzoru opracowanym na dany rok szkolny, powinny być określona zarówno tematyka, jak i terminy realizacji każdej z form. Odwołując się do planu, dyrektor powinien poinformować radę pedagogiczną:
- które z działań obowiązkowo prowadzonych w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego zostały zaplanowane do realizacji w I okresie,
- czy zaplanowane w okresie od… do… zadania zostały/nie zostały w pełni zrealizowane,
- czy nieprzeprowadzone w zaplanowanym czasie działania (jakie?) z powodu (podać przyczynę) zostaną przesunięte do realizacji w II okresie (w jakich terminach?).
O formie przedstawienia wniosków z nadzoru decyduje dyrektor. Nie musi na zebraniu podsumowującym I półrocze przedstawiać obszernego sprawozdania ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Pełne wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru ma obowiązek zaprezentować radzie dopiero w II półroczu, w terminie do 31 sierpnia.
5 obszarów podsumowania
Część zasadnicza podsumowania dyrektora poświęcona będzie omówieniu działań w tych obszarach, które dyrektor uzna za istotne po zakończeniu I półrocza. Do najważniejszych należeć będą m.in.:
1) realizacja zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, ze szczególnym uwzględnieniem podstawy programowej,
2) realizowanie uchwał rady pedagogicznej, podjętych w ramach jej kompetencji stanowiących, w tym w szczególności w sprawie planu pracy szkoły,
3) przestrzeganie praw dziecka i praw ucznia w szkole,
4) zapewnienia bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę,
5) zapewnienie odpowiednich warunków funkcjonowania szkoły oraz dysponowania środkami określonymi w jej planie finansowym.
- Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.).
- Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. poz. 843 ze zm.).
- Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 27 sierpnia 2015 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. poz. 1270).
Zobacz także:
Tagi: oświata, nadzór pedagogiczny
