Jednym z dokumentów wymaganych od kandydatów na stanowisko dyrektora przedszkola lub placówki jest uzasadnienie przystąpienia do konkursu oraz koncepcja funkcjonowania i rozwoju publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub publicznej placówki.
Koncepcję rozwoju przedszkola można przygotować w dowolnej formie
Przepisy nie określają formy, w jakiej ma być określona koncepcja rozwoju przedszkola podczas ubiegania się o stanowisko dyrektora. Forma ta może być więc dowolna. Pamiętaj jednak, że jej niedołączenie do dokumentacji spowoduje odrzucenie kandydatury.
Przepisy nie konkretyzują tego wymagania, pozostawiając ten element osobom ubiegającym się o stanowisko dyrektora. Z uwagi na swój charakter koncepcja ta powinna przybrać formę pisemną, gdyż stanowi element dokumentacji dostarczanej przez kandydatów.
Wskazówek można szukać w „starych” przepisach
Tworząc koncepcję można wykorzystać wymagania zawarte w załączniku do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 10 maja 2013 r. Rozporządzenie to jest było aktem jednorazowym, które już nie obowiązuje i dotyczyło poprzedniego Rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego. Wymagania opisują modelowy i pożądany obraz placówek edukacyjnych.
Koncepcja rozwoju placówki nie ma określonego wzoru. Jest to indywidualny dokument kandydata na stanowisko dyrektora. Można wzorować się w tym zakresie na wymaganiach wobec szkół i placówek zawartych w poprzednich przepisach dotyczących nadzoru pedagogicznego.
Brak koncepcji uniemożliwia dopuszczenie do postępowania konkursowego
Stwierdzenie przez komisję konkursową braku któregoś z wymaganych dokumentów wskazanych w ogłoszeniu konkursu, spowoduje podjęcie uchwały o odmowie dopuszczenia kandydata do postępowania konkursowego.
- § 1 ust. 2 pkt 4a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 8 kwietnia 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (Dz.U. Nr 60, poz. 373 ze zm.),
- załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 10 maja 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. 2013 r., poz. 560) – (akt nieobowiązujący).
Zobacz także:
Tagi: oświata, nadzór pedagogiczny
