Nauczycielowi stażyście i nauczycielowi kontraktowemu odbywającym staż dyrektor przedszkola przydziela opiekuna zobowiązanego do udzielania pomocy. Jeżeli zadanie to nie może być realizowane lub jest realizowane niewłaściwie, należy odwołać opiekuna z funkcji i powołać nowego. W przeciwnym razie stażysta będzie mógł złożyć skargę do organu prowadzącego.
Kiedy dyrektor powinien odwołać opiekuna stażu?
W szczególnie uzasadnionych przypadkach w czasie trwania stażu dyrektor szkoły może zmienić nauczycielowi opiekuna stażu. Przepisy nie precyzują, w jakiej formie ma być przeprowadzona zmiana opiekuna stażu. Dyrektor przedszkola ma dużą swobodę w zakresie zdefiniowania szczególnie uzasadnionych przypadków.
Dyrektor odwołuje opiekuna w uzasadnionych przypadkach…
Za szczególnie uzasadnione przypadki wymagające zmiany opiekuna stażu dyrektor przedszkola może uznać:
1) udzielenie opiekunowi stażu urlopu dla poratowania zdrowia,
2) przejście opiekuna stażu na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
3) zmianę miejsca zatrudnienia opiekuna stażu,
4) rozwiązanie z opiekunem stażu stosunku pracy,
5) objęcie stanowiska dyrektora przedszkola przez opiekuna stażu,
6) długotrwała nieobecność opiekuna stażu,
7) niewywiązywanie się z obowiązków opiekuna stażu,
8) przerwanie stażu w przypadku nauczyciela kontraktowego,
9) zawieszenie w pełnieniu obowiązków nauczyciela, będącego opiekunem stażu, objętego postępowaniem dyscyplinarnym,
10) prawomocne ukaranie opiekuna stażu karą dyscyplinarną.
…lub na wniosek stażysty bądź opiekuna
Dyrektor może zmienić opiekuna stażu także na uzasadniony wniosek nauczyciela odbywającego staż. Najczęstszymi przyczynami takich wniosków są:
1) brak pomocy nauczycielowi odbywającemu staż w realizacji planu rozwoju zawodowego,
2) trwały konflikt pomiędzy opiekunem stażu a nauczycielem odbywającym staż.
Dyrektor może także zmienić opiekuna stażu na jego własny, uzasadniony wniosek wynikający z tego, że np. funkcja opiekuna utrudnia mu w znaczny sposób codzienną pracę nauczyciela, zgadzając się na jej pełnienie, zdecydowanie nie wziął pod uwagę ciężaru obowiązków spoczywających na opiekunie.
Nieuwzględnienie wniosku może skutkować skargą
Nadzór nad czynnościami podejmowanymi w postępowaniu o nadanie nauczycielom stopnia awansu zawodowego przez dyrektorów sprawuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny, zatem może badać zasadność zmiany opiekuna. Nauczyciel niezadowolony z odwołania z funkcji opiekuna stażu może wnieść skargę na czynności podejmowane przez dyrektora do organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
Odwołany opiekun traci dodatek funkcyjny
Należy pamiętać, że z funkcją opiekuna stażu związany jest dodatek finansowy w wysokości ustalonej regulaminem danej jednostki samorządu terytorialnego.
Nauczyciel odwołany ze stanowiska opiekuna stażu traci prawo do dodatku, bez konieczności wydania decyzji przez dyrektora (funkcja opiekuna nie jest funkcją kierowniczą, zatem nie stosujemy zasad jak przy odwoływaniu z funkcji kierowniczej).
O zmianach dyrektor informuje na piśmie
Ponieważ odbywającemu staż nauczycielowi stażyście i nauczycielowi kontraktowemu musi być przydzielony opiekun stażu, zatem z dniem odwołania należy powołać kolejnego opiekuna stażu.
Dyrektor odwołuje nauczyciela z funkcji opiekuna stażu pisemnie, z uzasadnieniem i z określonym dniem, informując jednocześnie o zaprzestaniu ulega wypłacanie dodatku funkcyjnego.
Zasady powoływania i odwoływania opiekuna stażu w przedszkolach niepublicznych są takie same jak w przedszkolach publicznych. Wprzedszkolach niepublicznych przedszkolach, przedszkolach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego taki dodatek dla pełniącego funkcję opiekuna stażu może ustalić osoba prowadząca przedszkole.
- art. 9c ust. 4 i 5, art. 9g ust. 1, art. 9h ust. 1 pkt 1, art. 31 ust. 1 pkt 2 i ust. 6 ustawy z 26 stycznia 1982 r. − Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1379),
- art. 38 ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.),
- § 5 pkt 2c rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.),
- § 4 ust. 2 i § 5−7 rozporządzenia MEN z 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2013 r. poz. 393).
Zobacz także:
Tagi: oświata, nadzór pedagogiczny
