Szkoły i placówki podejmują niezbędne działania w celu tworzenia optymalnych warunków realizacji działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej, zapewnienia każdemu uczniowi warunków niezbędnych do jego rozwoju, podnoszenia jakości pracy szkoły lub placówki i jej rozwoju organizacyjnego.
Jakie procedury dotyczące podnoszenia jakości pracy szkoły należy wprowadzić
Procedury podnoszenia jakości pracy szkoły wynikają z wymagań stawianych szkołom przez państwo. W szkołach publicznych obowiązuje przeprowadzanie ewaluacji i kontroli wewnętrznej oraz wspomagania nauczycieli. Szkoła może także wprowadzić inne, dowolne metody diagnozowania osiąganych efektów w celu uzyskiwania coraz wyższej jakości pracy.
Działania szkoły podnoszące jakość pracy
Działania te dotyczą:
- efektów w zakresie kształcenia, wychowania i opieki oraz realizacji celów i zadań statutowych,
- organizacji procesów kształcenia, wychowania i opieki,
- tworzenia warunków do rozwoju i aktywności uczniów,
- współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym,
- zarządzania szkołą lub placówką.
Aby wiedzieć, do czego należy dążyć w procesie podnoszenia jakości szkoły, trzeba znać wymagania wobec publicznych szkół, dotyczące realizacji niezbędnych działań, wskazanych powyżej.
Nadzór pedagogiczny dyrektora szkoły
Dyrektor szkoły we współpracy z innymi nauczycielami zajmującymi stanowiska kierownicze, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego obowiązkowo:
- przeprowadza ewaluację wewnętrzną i wykorzystuje jej wyniki do doskonalenia jakości pracy szkoły,
- kontroluje przestrzeganie przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły,
- wspomaga nauczycieli w realizacji ich zadań, w szczególności przez: diagnozę pracy szkoły, planowanie działań rozwojowych, w tym motywowanie nauczycieli do doskonalenia zawodowego, prowadzenie działań rozwojowych, w tym organizowanie szkoleń i narad.
Zadania te dyrektor wykonuje w szczególności z wykorzystaniem obserwacji prowadzonych przez nauczycieli zajęcia dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz innych zajęć i czynności wynikających z działalności statutowej szkoły.
Ewaluacja wewnętrzna
Ewaluację wewnętrzną przeprowadza się w odniesieniu do zagadnień uznanych w szkole za istotne w jej działalności. Pamiętać trzeba także, że obowiązkiem rady pedagogicznej jest ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad szkołą przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy szkoły.
Ewaluacji może być poddane każde działanie szkoły, uznane przez samą szkołę za istotne. Jej temat może wynikać również z wymagań stawianych szkołom przez państwo. Kontrola też może być prowadzona w dowolnym zakresie, służącym podnoszeniu jakości pracy szkoły.
Wspomaganie powinno współgrać z wnioskami z ewaluacji i kontroli, bądź bieżącymi potrzebami, np. zmianą przepisów prawa.
W jaki sposób podnosić jakość pracy szkoły
Podniesienie jakości pracy szkoły można uzyskać np. poprzez monitorowanie efektów kształcenia i rozwoju uczniów, w tym badanie losów absolwentów, badanie klimatu szkoły, w tym jakości współpracy z rodzicami/pracy wychowawczej i opiekuńczej/oceniania wewnątrzszkolnego/bazy i wyposażenia szkoły/współpracy ze środowiskiem lokalnym/organizacji i zarządzania szkołą.
- art. 1 i 2, art. 41 ust. 6 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.),
- § 5, § 24 ust. 1–3 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 27 sierpnia 2015 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1270),
- rozporządzenie z 6 sierpnia 2015 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2015 r. poz. 1214).
Zobacz także:
Tagi: oświata, nadzór pedagogiczny
