Dyrektor szkoły może korzystać z urlopu dla poratowania zdrowia na takich samych zasadach, jak pozostali nauczyciele. Urlop zdrowotny nauczyciela jest usprawiedliwioną nieobecnością w pracy, w związku z czym w czasie jego trwania co do zasady nie jest możliwe rozwiązanie stosunku pracy (art. 41 Kodeks pracy). Kodeks pracy oraz ustawa o systemie oświaty nie zawierają jednak regulacji, które zabraniałyby w tym czasie odwołania dyrektora szkoły ze stanowiska. Odwołanie dyrektora szkoły nie wiąże się z rozwiązaniem stosunku pracy, jednak aby było skuteczne, muszą zaistnieć przesłanki wskazane w ustawie.
Dyrektor szkoły może zostać odwołany w czasie urlopu zdrowotnego
Organ prowadzący może odwołać dyrektora szkoły ze stanowiska kierowniczego w czasie urlopu zdrowotnego, ale nie może rozwiązać z nim w tym czasie stosunku pracy. Ponadto odwołanie może nastąpić tylko, jeżeli zaistnieją okoliczności, które wymienia ustawa o systemie oświaty.
Organ prowadzący może odwołać dyrektora szkoły o określonych sytuacjach
Ustawa o systemie oświaty wymienia trzy okoliczności odwołania dyrektora szkoły:
- złożenie rezygnacji przez dyrektora szkoły
- otrzymanie negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań związanych z zajmowanym stanowiskiem
- wystąpienie przypadku szczególnie uzasadnionego
(art. 38 ust. 1 ustawa o systemie oświaty)
Odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora szkoły może nastąpić w każdym czasie, pod warunkiem, że jest uzasadnione jedną z wymienionych przyczyn.
Urlop zdrowotny nauczyciela uniemożliwia zwolnienie
Jeżeli dyrektor szkoły wykorzystuje urlop zdrowotny nauczyciela, organ prowadzący może pozbawić go jedynie funkcji, ale nie może rozwiązać z nim stosunku pracy. Z takim stanowiskiem zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, który stwierdził, że skoro powierzenie funkcji dyrektora szkoły zatrudnionemu w placówce nauczycielowi nie jest aktem nawiązania stosunku pracy, to odwołanie go z tego stanowiska nie powoduje jego rozwiązania (sygn. III SA/Łd 353/10).
Organ prowadzący nie może jednak odwołać dyrektora ze stanowiska, jeżeli nie zaistnieją przesłanki, na które wskazuje ustawa o systemie oświaty.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia z dnia 14 lipca 2010 r. (III SA/Łd 353/10).
- art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. 2004 nr 256 poz. 2572 ze zm.),
- art. 41 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).
Zobacz także:
