Dyrektor szkoły w wielu sytuacjach musi się liczyć z opinią lub zgodą kuratorium na podejmowane działania. Należą do nich m.in. sytuacje, takie jak uzyskanie zgody na zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji w szkole publicznej lub niepublicznej z uprawnieniami szkoły publicznej.
Dyrektor musi zasięgnąć przynajmniej opinii kuratorium oświaty
Pełnienie nadzoru pedagogicznego, awans zawodowy i przyznanie nagród nauczycielom to nie jedyne sytuacje, gdy dyrektor konsultuje z kuratorium oświaty swoje decyzje. Zdanie kuratora potrzebne jest także w sprawach dotyczących np. innowacji w szkole czy łączenia szkół w zespół.
Podobnie musi postąpić dyrektor przedszkola, aby uzyskać zgodę na zatrudnienie w przedszkolu publicznym osoby niebędącej nauczycielem do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania.
Bez zgody kuratora dyrektor nie zdoła przenieść ucznia do innej szkoły. To on zdecyduje o uchyleniu statutu szkoły lub niektórych jego postanowień.
Natomiast opinia kuratora oświaty jest niezbędna podczas procedury uzyskania zezwolenie na utworzenie oddziału międzynarodowego w szkole podstawowej lub gimnazjum, a ponadto podczas oceny działalności oddziału międzynarodowego w postępowaniu o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie takiego oddziału.
Kurator opiniuje także przeprowadzenia sprawdzianu uzdolnień kierunkowych dla kandydatów do szkoły ponadgimnazjalnej.
Zdanie kuratora ma także znaczenie w procedurze odwołania nauczyciela z funkcji kierowniczej.
- art. 7 ust. 1a, ust. 3 pkt 6 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
- art. 10 ust. 9 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: kuratorium oświaty
