Tylko w ten sposób dyrektor nie narazi się na konsekwencje, które organ nadzoru w przypadku wykrycia błędów może wyciągnąć, jeżeli przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego dokładnie sprawdzi, uporządkuje i zabezpieczy dokumentację przebiegu wychowania i nauczania. Dyrektor przedszkola powinien:
Do końca wakacji dyrektor przedszkola musi skontrolować 14 dokumentów
W trakcie wakacji dyrektor przedszkola musi przeprowadzić przegląd dokumentacji przedszkolnej. Kontroli nie należy odkładać na koniec sierpnia, ponieważ w razie zauważenia błędów konieczne będzie naniesienie poprawek.
- zebrać dokumentację znajdującą się u nauczycieli,
- sprawdzić kompletność i prawidłowość prowadzenia,
- uporządkować zgodnie z instrukcją kancelaryjną,
- zabezpieczyć przed zniszczeniem i dostępem osób niepowołanych.
Każdy dokument sprawdza się w trzech aspektach
Sprawdzając przedszkolne dokumenty, dyrektor musi zwracać uwagę na trzy aspekty:
- poprawność merytoryczną,
- systematyczność wypełniania dokumentów przez nauczycieli,
- estetykę i czytelność wypełniania dokumentacji.
Zalecane jest opatrzenie sprawdzanego dokumentu notatką o dacie kontroli wraz z podpisem dyrektora, a jeżeli zaistnieje taka konieczność, z zaznaczeniem uwag i wskazaniem terminu naniesienia poprawek. Oprócz tego dyrektor może sporządzić protokół z kontroli dokumentacji nauczyciela w danym roku szkolnym, który będzie mu pomocny przy dokonywaniu oceny pracy nauczyciela.
Dokumentacja przedstawiona dyrektorowi przez nauczycieli
1. Dzienniki zajęć przedszkola
2. Dzienniki zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej
3. Dzienniki zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
4. Dziennik indywidualnych zajęć rewalidacyjnych
5. Dziennik zajęć indywidualnych
6. Dzienniki zajęć dodatkowych
7. Indywidualne teczki założone dla dziecka objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną
8. Indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne
9. Dokumentacja obserwacji pedagogicznych i diagnozy przedszkolnej zawierająca podpis nauczyciela i rodzica
10. Informacje o gotowości szkolnej (kopie podpisane przez rodziców)
11. Indywidualne programy wspomagania i korygowania rozwoju
Pozostałe dokumenty kontrolowane przez dyrektora
12. Miesięczne plany pracy
13. Zeszyty wyjść
Nanoszenie poprawek – zgodnie z przepisami
Jeżeli podczas kontroli dokumentacji wykryte zostaną nieprawidłowości, konieczne będzie dokonanie odpowiednich sprostowań. Dyrektor przedszkola nie może wprowadzić wewnętrznych zasad nanoszenia poprawek. Kwestię tę reguluje rozporządzenie w sprawie prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. W rozporządzeniu określono: w jakich dokumentach oraz okolicznościach, kto oraz w jaki sposób może dokonać sprostowania błędu w dokumentacji.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1170 ze zm.),
- załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 893 ze zm.),
- załącznik do obwieszczenia Ministra Edukacji Narodowej z 18 grudnia 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków organizacji kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (Dz.U. z 2014 r. poz. 414).
Zobacz także:
Tagi: oświata, nadzór pedagogiczny
