Zanim nauczyciele przystąpią do opracowania szczegółowego rozkładu dnia dla swojego oddziału dyrektor powinien przypomnieć im, że:
Co najwyżej 1/5 czasu na wszystkie zajęcia dydaktyczne w przedszkolu
Od 1 września w przedszkolach dyrektorzy muszą zorganizować zajęcia z języka obcego dla dzieci realizujących realizujący roczny obowiązek przedszkolny. W związku z tym w 1/5 czasu przeznaczonego na zajęcia dydaktyczne w rozliczeniu tygodniowym w grupie 5-latków należy uwzględnić zabawy z językiem obcym.
-
planowanie odbywa się w ujęciu tygodniowym,
-
obowiązuje zasada 1/5 – co najmniej jedną piątą czasu przeznaczona na zabawę; co najmniej jedną piątą czasu (w przypadku młodszych dzieci – jedną czwartą czasu) na pobyt na powietrzu; najwyżej jedną piątą czasu na zajęcia dydaktyczne; dwie piąte czasu na inne zajęcia – czynności samoobsługowe, opiekuńcze.
Dyrektor powinien poinformować także nauczycieli o rozpoczynającym się w roku szkolnym 2015/2016 obowiązku przygotowania dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne do posługiwania się językiem obcym. Czas na naukę języka należy uwzględnić przy planowaniu zajęć dydaktycznych (co najwyżej 1/5 czasu na wszystkie zajęcia dydaktyczne). Dyrektor razem z nauczycielami powinni wyznaczyć dni w których zajęcia z tego obszaru podstawy programowej będą realizowane (optymalne wydają się dwa zajęcia tygodniowo).
Do roku szkolnego 2016/2017 dyrektor przedszkola, w zależności od możliwości organizacyjnych, może postanowić o stosowaniu podstawy programowej wychowania przedszkolnego w zakresie dotyczącym przygotowania dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym również w oddziałach dzieci młodszych. Wówczas nauczyciele tych grup powinni również uwzględnić zabawy z językiem obcym w planowaniu zajęć dydaktycznych na dany tydzień.
W przedszkolach niepublicznych
Przedszkola niepubliczne również powinny zachować odpowiednie proporcje zagospodarowania czasu przebywania dzieci w przedszkolu w rozliczeniu tygodniowym.
-
art. 6 ust. 1, 2 i 5 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm),
-
§ 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 30 maja 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U. z 2014 r. poz.803),
-
§ 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1170),
-
§ 15 ust. 1 pkt 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r.nr 61, poz. 624, ze. zm.).
Zobacz także:
