Plan nadzoru pedagogicznego jest prawidłowy, jeśli:
4 elementy prawidłowego planu nadzoru pedagogicznego
Do 15 września dyrektor musi przedstawić radzie pedagogicznej plan nadzoru pedagogicznego. Poza uwzględnieniem nowych zadań w planie nadzoru dyrektor powinien wykorzystać wyniki i wnioski z ewaluacji wewnętrznej oraz przeprowadzanych kontroli w minionym roku szkolnym. Należy także ocenić, jakie efekty przyniosło wspomaganie nauczycieli i w razie potrzeby zmienić strategie działania.
1) zawiera 3 informacje o:
-
ustalonym przedmiocie ewaluacji wewnętrznej oraz terminie jej przeprowadzenia,
-
tematyce i terminach przeprowadzania kontroli przestrzegania przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej przedszkola,
-
zakresie wspomagania nauczycieli w realizacji ich zadań.
2) uwzględnia wnioski z nadzoru pedagogicznego sprawowanego w przedszkolu w poprzednim roku szkolnym,
3) określa działania wynikające z potrzeb przedszkola,
4) uwzględnia zagadnienia uznawane w placówce za istotne w jej działalności.
Dyrektor nie ma obowiązku uwzględniać w swoim planie nadzoru kierunków polityki oświatowej państwa w zakresie nadzoru pedagogicznego, dawniej nazywanych „priorytetami ministerstwa”, ale jeśli uważa, że są zbieżne z potrzebami przedszkola, może to zrobić. |
W przedszkolach niepublicznych
Nie ma obowiązku powoływania rady pedagogicznej i opracowywania planu nadzoru. Jednak w większości przedszkoli nadzór pedagogiczny sprawowany jest podobnie jak w placówkach publicznych. Wtedy plan nadzoru może być przygotowany i przedstawiony w taki sam sposób jak w przedszkolach publicznych.
§ 21 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 7 października 2009 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. z 2009 r. nr 168, poz. 1324 ze zm.).
Zobacz także:
