Przepisy prawa oświatowego nie ułatwiają zadania, gdyż nie zawierają żadnych regulacji dotyczących przejęcia placówki przez nowego dyrektora. Wytycznych można oczekiwać od organu prowadzącego przedszkole. Jednak nawet w przypadku ich braku, warto zadbać, aby przekazanie przedszkola odbyło się w formie pisemnej, najlepiej w formie protokołu przekazania przedszkola.
17 dokumentów, które trzeba przekazać nowemu dyrektorowi przedszkola
Pierwszego dnia po rozpoczęciu kadencji dyrektor przejmuje odpowiedzialność za placówkę. Od współpracy z ustępującym dyrektorem zależy start – zaniedbania mogą mieć poważne konsekwencje w dalszym kierowaniu przedszkolem. Sprawdź, jakie dokumenty musisz przekazać swojemu następcy.
Wśród dokumentów, z którymi powinien się zapoznać i przyjąć nowy dyrektor przedszkola należy wymienić:
1) arkusz organizacji pracy przedszkola,
2) dokumentację przedszkolną związaną z pracą wychowawczą:
- statut przedszkola,
- dzienniki zajęć przedszkola,
- dzienniki innych zajęć,
- dzienniki zajęć rewalidacyjno-wychowawczych,
- dzienniki indywidualnych zajęć,
- plany i programy pracy przedszkola,
4) dokumentacja awansu zawodowego,
5) księga protokołów z posiedzeń rady pedagogicznej,
6) uchwały rady pedagogicznej,
7) regulaminy:
- rady pedagogicznej,
- rady rodziców,
- regulamin wynagradzania,
- regulamin pracy,
8) procedury obowiązujące w przedszkolu,
9) druki ścisłego zarachowania,
10) akta osobowe,
11) dokumentacja archiwalna,
12) księga zarządzeń,
13) decyzje dyrektora,
14) wykaz teczek i ksiąg znajdujących się w gabinecie dyrektora,
15) dokumentacją dotyczącą stanu technicznego budynku (karta obiektu),
16) księgę inwentarzową,
17) dokumentacją księgową (budżet szkoły, ZFŚS).
Przekazanie wszystkich dokumentów związanych z działalnością przedszkola swojemu następcy jest obowiązkiem każdego dyrektora ustępującego ze stanowiska. Ustawa o systemie oświaty zobowiązuje każdego dyrektora szkoły i przedszkola do zapewnienia prawidłowej pracy placówki, a przekazanie dokumentów jest z tym ściśle związane, gdyż zapewnia placówce ciągłość zarządzania i funkcjonowania.
Upewnij się, że dokumentacja jest kompletna
Dokumentacja przedszkola przekazywana nowemu dyrektorowi powinna być kompletna i prowadzona prawidłowo, zgodnie z prawem i obowiązującymi zasadami. Zgodnie z § 27 rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji dyrektor przedszkola ponosi odpowiedzialność za właściwe prowadzenie i przechowywanie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz za wydawanie przez przedszkole dokumentów zgodnych z posiadaną dokumentacją. Analogicznie dyrektor odpowiada również za każdą inną dokumentację wynikającą z funkcjonowania przedszkola.
Sporządź protokół przekazywanych dokumentów…
Podczas przejmowania przedszkola szczególną wagę należy przywiązać do przejęcia dokumentacji placówki. Należy więc w protokole zawrzeć informacje o wszystkich przyjmowanych dokumentach, a gdyby w dokumentacji wystąpiły jakiekolwiek braki, w protokole powinny zostać zapisane informacje, które dokumenty nie zostały udostępnione i przekazane.
- ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm..),
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z 2014 r. poz. 1170 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: oświata, nadzór pedagogiczny
