Ustawa z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany do takich aktów prawnych jak:
Zmiany w zawodach medycznych
Prezydent podpisał nową ustawę zmieniającą aż siedem ustaw, w tym o pielęgniarkach i położnych, zawodach lekarza i lekarza dentysty, zawodzie fizjoterapeuty itp. Zmiana przepisów jest związana z koniecznością dostosowania polskiego prawa do regulacji europejskich - a dokładniej dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych.
- Prawo farmaceutyczne
- ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty
- ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym
- ustawa o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
- ustawa o zawodzie fizjoterapeuty
- ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
Czego dotyczą zmiany?
Zmienione przepisy o zawodzie pielęgniarek i położnych odnoszą się do swobody świadczenia usług i uznawania kwalifikacji zawodowych w innym państwie członkowskim. na podstawie przepisów o koordynacji minimalnych wymogów w zakresie kształcenia: prawa nabyte pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną, procedury uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji położnych oraz prawa nabyte położnych.
Zobacz także: Uznawanie kwalifikacji zawodowych w UE
Pozostałe zmiany wprowadzone w nowej ustawie odnoszą się m.in. do badań klinicznych. Znajdują się wśród nich również regulacje dotyczące podejmowania czynności w zakresie weterynaryjnych produktów leczniczych przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Nowa regulacja dotyczy również możliwości stworzenia podstawy prawnej dla działalności organów właściwych w sprawach dopuszczania do obrotu oraz nadzoru nad wytwarzaniem, obrotem i stosowaniem weterynaryjnych produktów leczniczych oraz przepisów umożliwiających pobieranie opłat za czynności przeprowadzane w tym zakresie.
Ważne: Nowa ustawa zniosła Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny oraz Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego. Ma to przyspieszyć dostęp do zawodu i jest pomysłem na wypełnienie braków kadrowych.
Przepisy wprowadzają także możliwość otrzymania pomocy medycznej osobom z Ukrainy, które odniosły obrażenia w związku z działaniami wojennymi, a nie spełniają warunków określonych w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Zobacz także: Polski Ład. Niższy ryczałt dla medyków
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Prezydenta RP - portal prezydent.pl
