Nadmiernie długi czas, w którym lekarza zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej udzielają świadczeń jest głównym zarzutem wobec funkcjonowania szpitali powiatowych. Wynika to z kontroli przeprowadzonej w tych placówkach przez Najwyższą Izbę Kontroli.
Ile może pracować lekarz na umowie cywilnej?
Lekarz - niezależnie od tego jaka umowa jest podstawą jego zatrudnienia - męczy się dokładnie tak samo, a to sprawia, że zmniejszają się jego możliwości działania. Raport Najwyższej Izby Kontroli pokazuje jednak, że lekarze zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych pracowali niekiedy nawet ponad dwie doby bez żadnej przerwy na odpoczynek. Nie trzeba z pewnością przekonywać, że ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo pacjentów.
Zobacz także: Jak długo maksymalnie może pracować personel szpitala
Niechlubnymi przykładami są m.in. szpital w Wołominie, gdzie aż czterech lekarzy pracowało ponad dwie doby bez przerw na odpoczynek - jeden z nich pracował przez 66 godzin, a pozostali przez 52 godziny, natomiast w szpitalu w Wieluniu lekarz pracował bez przerwy przez 73 godziny - był to Kierownik Oddziału Noworodkowego z Pododdziałem Patologii Noworodka.
Zobacz także: Katarzyna Sikorska: Praca zdalna w ochronie zdrowia
Takie działanie sprawia, że nie jest zapewniony odpowiedni poziom bezpieczeństwa nie tylko pacjentów, lecz także samych lekarzy.
Właśnie z troski o bezpieczeństwo pacjentów wynika pismo Rzecznika Praw Obywatelskich do ministra zdrowia, w którym prosi o ustosunkowanie się do kwestii czasu pracy lekarzy. Ustawa o działalności leczniczej określa co prawda wymagane okresy odpoczynku a także zasady pełnienia dyżurów - tyle, że jej regulacja ogranicza się jedynie do osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
Zobacz także: Niektóre zawody medyczne – trwają prace nad ustawą
Ważne: Zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich jak i Najwyższa Izba Kontroli stoją na stanowisku, że przepisy dotyczące maksymalnego dopuszczalnego czasu pracy powinny odnosić się do całego personelu medycznego.
Zobacz także: Potwierdzanie liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług – czy określać w umowie
Pokazując nieprawidłowości NIK apeluje jednocześnie o podjęcie prac legislacyjnych, dzięki którym w ustawie o działalności leczniczej znajdą się także regulacje dotyczące maksymalnego czasu pracy personelu lekarskiego, który świadczy pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej. Celem jest wyeliminowanie zbyt długiego czasu udzielania świadczeń zdrowotnych.
Zobacz także: Jak długo przechowywać wykaz godzin pracy na kontrakcie
Ważne: NIK podkreśla, że zdolności psychofizyczne lekarza nie zwiększają się jedynie dlatego, że świadczy pracę na podstawie innej umowy - dlatego regulacje dotyczące okresów odpoczynku powinny mieć zastosowanie do całego personelu lekarskiego. W innym przypadku istnieje realne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia.
Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl
