Statystyki pokazują, że liczba specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego w różnych województwach wynosi od 13 do 35% wszystkich zespołów. To niewiele, a dalszy spadek będzie o wiele bardziej odczuwany przez pacjentów. Nowe przepisy przewidują, że na każde 10 zespołów ratownictwa podstawowego w województwie powinien przypadać co najmniej jeden zespół specjalistyczny. Jego czas dotarcia do pacjenta powinien wynosić maksymalnie 20 minut.
Reforma Ratownictwa Medycznego
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiły się założenia dotyczące zmian ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jest on szukaniem rozwiązania m.in na spadającą liczbę specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego.
Aby to poprawić, nowa regulacja zapowiada zmiany dotyczące zatrudniania lekarzy kończących specjalizację w dziedzinie medycyny ratunkowej. Nie powinni być oni ograniczeni jedynie do zatrudnienia w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Nowe przepisy mają usankcjonować możliwości pracowania w zespołach ratownictwa medycznego.
Zobacz także: Ratownictwo medyczne: O rok wydłużono termin na wprowadzenie elektronicznej postaci dokumentacji medycznej
Lekarz i pielęgniarka systemu
Definicje lekarza systemu i pielęgniarki systemu powinny być zaktualizowane, aby odnosiły się do wszystkich regulacji dotyczących specjalizacji i kursów. Przewiduje się wprowadzenie obowiązku doskonalenia zawodowego z zakresu postępowania z osobami w stanie nagłym. Taka potrzeba wynika głównie z tego, że nadal zbyt mało jest osób specjalizujących się w medycynie ratunkowej.
Projekt zakłada, że lekarzem systemu będzie również każdy specjalista z dziedziny intensywnej terapii. Obowiązkowe kursy postępowania z osobami w stanach nagłych będą wymagane od osób udzielających świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu czyli zespołach ratownictwa medycznego i szpitalnych oddziałach ratunkowych. Zwolnieni z obowiązku są natomiast:
- lekarze specjaliści medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii,
- pielęgniarki z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego lub anestezjologii i intensywnej opieki,
- osoby odbywające specjalizację w tych dziedzinach
Zobacz także: Czy można udostępnić dane ratownika medycznego
Rozszerzona pierwsza pomoc
Doświadczenia z czasów pandemii pokazały, że zakres pierwszej pomocy powinien być rozszerzony na stosowanie produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza. Chodzi przede wszystkim o produkty dostępne na miejscu zdarzenia - np. podanie insuliny osobie chorej na cukrzycę. Dzięki takiej zmianie świadkowie zdarzenia będą mogli nieść pomoc zgodnie z prawem.
Zobacz także: Jaką obsadę personalną powinieneś zagwarantować
Motocykle ratunkowe
Coraz częściej pojawiają się motocykle ratunkowe. Jednak nie ma żadnych regulacji dotyczących ich wykorzystania w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, ani zasad ich finansowania. Zgodnie z nowymi przepisami, motocykle będą odrębnym zespołem ratownictwa medycznego. Dzięki temu będzie także oddzielnie finansowany w ramach umów zawieranych przez Wojewódzkie Oddziały NFZ.
Wykorzystywane mają być przede wszystkim do docierania w miejsca niedostępne dla karetek. Będą wykorzystywane w okresie od 1 maja do dnia 30 września, do 12 godzin w ciągu jednej doby. Przewiduje się, że jeden motocykl ratunkowy będzie przypadał na każde rozpoczęte 400 tys mieszkańców województwa.
Czas dojazdu
Doświadczenie pokazało, że nie do każdego przypadku powinno się jechać na sygnale. Takie postępowanie rodzi ryzyko kolizji drogowej i nie jest merytorycznie uzasadnione. Wyjazdy mogłyby zostać podzielone ze względu na powagę zdarzenia - kod pierwszy pilny - na sygnale. Kod drugi - stabilny - w tym przypadku czas dojazdu zostaje wydłużony o 5 minut. Kod dojazdu będzie przypisywany przez dyspozytora medycznego.
Pozostawienie numeru 999
Od 1 stycznia 2024 r. wszystkie połączenia mają trafić do centrum powiadamiania ratunkowego. Wydaje się, że ta zmiana nie jest potrzebna - co więcej nie jest wskazana. Jeśli wszystkie zgłoszenia zostaną skierowane na jeden numer przyczyni się to do zbędnego wydłużania obsługi zgłoszenia, a przez to opóźnienie otrzymania pomocy dla potrzebującej osoby. Potwierdzają to również informacje o aktualnym czasie obsługi zgłoszeń. Te, które trafiają do na numer 112 są obsługiwane łącznie aż 243,5 s, podczas gdy zgłoszenia obsługiwane bezpośrednio przez 999 - 116,31 s. Dlatego ważne jest, aby utrzymać możliwość połączenia się bezpośrednio z 999.
Zobacz także: Stwierdzanie zgonów – będą nowe zasady
Projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw omówiony w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowany na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
