Dokument będzie miał formę karty identyfikacyjnej. Ma zawierać dane i fotografię posiadacza. Uprawnienie do otrzymania dokumentu powstaje po uchwale Krajowej Rady Fizjoterapeutów, stwierdzającej prawo wykonywania zawodu. Jej data i numer także zostaną zamieszczone w legitymacji. Jest to ważne o tyle, że właśnie data wydania uchwały jest uznawana za datę uzyskania prawa do wykonywania zawodu.
Nowe wzory legitymacji dla fizjoterapeutów
Minister zdrowia przygotował rozporządzenie w sprawie wzoru dokumentu "Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty". Wiemy już jak będą wyglądać i jak będą zabezpieczane.
Konieczność zmian
Nowe przepisy były konieczne. Dotychczasowe regulacje dotyczące legitymacji fizjoterapeutów miały obowiązywać do momentu wydania nowych przepisów wykonawczych, ale nie dłużej niż do 11 lipca 2022 r. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 7 dni od daty ogłoszenia. Taki termin ma zapewnić płynność w wydawaniu dokumentów.
Uchwała potwierdzająca prawo wykonywania zawodu
Legitymacja jest dostarczana w ciągu 8-12 tygodni od dnia uchwały Krajowej Rady Fizjoterapeutów potwierdzających prawo do wykonywania zawodu. Jest ona wydawana na wniosek zainteresowanego. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
Omawiana uchwała jest także podstawą wpisu do jawnego Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. Jego jawność sprowadza się do tego, że każdy ma możliwość sprawdzenia imienia, nazwiska, stopnia oraz tytułu naukowego, a nawet nazwę pracodawcy określonego Fizjoterapeuty.
Europejska legitymacja zawodowa
Fizjoterapeuta to zawód regulowany. Można więc złożyć wniosek o uznanie kwalifikacji w innych krajach UE. Potwierdzać je będzie europejska legitymacja zawodowa (EPC European Professional Card).
Cała procedura ma formę elektroniczną. Formę elektroniczną ma także sama legitymacja - jest to elektroniczny dowód na to, że dana osoba spełniła wszystkie warunki do świadczenia usług w państwie przyjmującym. Potwierdzenie będzie można wygenerować w formie PDFa. Cały proces można śledzić w internecie. Od negatywnej decyzji przysługuje odwołanie.
Fizjoterapeuta, który uzyskał kwalifikacje zawodowe w Polsce, może wnioskować o EPC zarówno gdy chce w innym kraju UE świadczyć usługi na stałe czy jedynie tymczasowo. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych państwach, będzie trzeba dodatkowo zarejestrować się w organizacji zawodowej lub przejść dodatkowe kontrole.
Legitymacje europejska jest ważna bezterminowo w przypadku stałego prowadzenia działalności zawodowej. Jeśli usługi mają być świadczone jedynie czasowo - legitymacja będzie miała ważność 18 miesięcy. Jednak w przypadku fizjoterapeutów, czyli osób wykonujących zawód związany ze zdrowiem - czasowe świadczenie usług decyduje o tym że EPC jest ważna jedynie 12 miesięcy.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzoru dokumentu „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty” z 21 marca 2022 r. wraz z uzasadnieniem - legislacja.gov.pl
Informacje zamieszczone na oficjalnej stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów - kif.info.pl
Informacje zamieszczone w oficjalnym portalu Unii Europejskiej - europa.eu
