Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej (10 czerwca przyjął ją Sejm) ma zmienić zasady postępowania w przypadku wystąpienia ujemnego wyniku finansowego w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej (SPZOZ) w sytuacji, gdy placówka nie może go pokryć ze środków własnych.
Dekomercjalizacja szpitali umożliwi większą kontrolę państwa nad placówkami
Zahamowanie niekontrolowanego procesu zbywania udziałów i akcji w szpitalach, a tym samym zachowanie wpływu państwa na ich funkcjonowanie - to główne cele nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Co czeka placówki medyczne?
Nowe przepisy ustawy o działalności leczniczej mają zachować obecnie obowiązujące rozwiązania, zgodnie z którymi w przypadku wystąpienia ujemnego wyniku finansowego SPZOZ pokrywa go sam bądź odpowiednie działania naprawcze ma podjąć podmiot tworzący.
Jednak w przypadku podjęcia samodzielnych działań przez SPZOZ zmierzających do pokrycia ujemnego wyniku finansowego środki na pokrycie mają pochodzić z funduszu zakładu.
Najważniejsze zmiany zakładają koniec z przymusowymi przekształceniami szpitali w spółki i obowiązek przekazywania zysków spółek na działalność leczniczą.
Kolejna zaproponowana zmiana dotyczy podziału zysków osiąganych przez SPZOZ. Obecnie obowiązujące uregulowania nie precyzują, na jakie cele są przeznaczane zyski podmiotów leczniczych, które są spółkami kapitałowymi, a w których Skarb Państwa, samorząd bądź uczelnia medyczna mają ponad 50% udziałów lub akcji. Dlatego w takich przypadkach zysk spółek ma być przeznaczany na działalność leczniczą, a więc np. na świadczenia zdrowotne, promocję zdrowia, inwestycje, remonty, zakup sprzętu i aparatury czy pokrycie strat z lat ubiegłych. Regulacja nie będzie miała zastosowania w stosunku do spółek, w których w dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy podmioty publiczne nie miały 100% udziałów albo akcji.
Zobacz także:
Tagi: akcje, wynik finansowy
