Aby zniwelować niską liczbę mediacji, Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje swoje rozwiązanie. Obecnie, po ugodzie sąd lekarski może złagodzić wymierzoną karę. Z kolei RPO proponuje z inicjatywy Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej, aby w takiej sytuacji całkowicie umorzyć postępowanie - albo przez sąd lekarski albo przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Zdaniem RPO dzięki takiemu rozwiązaniu mediacje staną się popularniejsze.
Większa skuteczność mediacji w sprawach odpowiedzialności lekarzy
Wydaje się, że jeśli lekarz pojednał się z pokrzywdzonym i naprawił szkodę, bądź też zadośćuczynił krzywdzie to dalsze postępowanie w sprawie przed sądem lekarskim jest już niepotrzebne. Dlatego właśnie Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje wprowadzić możliwość umorzenia postępowania przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej lub sąd lekarski, jeśli ugoda została zawarta przed mediatorem izby lekarskiej.
Warunki umorzenia
Proponowana zmiana przepisów odnosi się do ustawy o izbach lekarskich. Umorzenie postępowania przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej lub sąd lekarski będzie możliwe tylko po zawarciu ugody przed mediatorem izby lekarskiej.
Z kolei ugoda będzie możliwa gdy lekarz nie tylko pojednał się z pokrzywdzonym, lecz także naprawił szkodę lub zadośćuczynił krzywdzie.
Umorzenie nie mogłoby oczywiście być działaniem automatycznym. Każdorazowo musiałyby zostać ocenione:
1) charakter sprawy
2) rozmiar krzywdy.
Dopiero na tej podstawie oceniona zostałaby możliwość umorzenie i jego zasadność.
Ważne: Obecne przepisy nie dają podstaw do umorzenia postępowania mimo pozytywnych wyników mediacji. Są one jedynie podstawą do złagodzenia kary wymierzonej przez sąd lekarski.
Skąd pomysł na zmianę?
Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej negatywnie ocenia obowiązujące przepisy w kontekście liczby przeprowadzanych mediacji. Rozwiązania - zarówno to obecne jak i proponowane - było przez niego konsultowane z innymi rzecznikami odpowiedzialności zawodowej, członkami sądów lekarskich, mediatorami izb lekarskich, a także pacjentami i samymi lekarzami. W ciągu ostatniej dekady aż 70% spraw przekazanych do mediacji zakończyło się zawarciem ugody.
Argumenty RPO
Rzecznik Praw Obywatelskich popiera takie rozwiązania. Mediacja jest dobrą formą do uzyskania porozumienia między stronami konfliktu. Prowadzi do rozwiązania, które przez obie strony jest uznawane za akceptowalne. Co ważne - znacząco skraca czas postępowania.
Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - bip.brpo.gov.pl
