Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw pojawił się w wykazie wniesionych projektów ustaw. Głównym założeniem nowych przepisów jest dostosowanie polskiego prawa do regulacji europejskich. Głównie jest to dyrektywa 005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 września 2005 r.w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych.
Swoboda świadczenia usług w zawodzie pielęgniarki
Nowe przepisy odnoszą się przede wszystkim do transgranicznego świadczenia usług przez pielęgniarki i położne, które ma charakter okazjonalny. Mają ułatwić swobodę wykonywania zawodu i zminimalizować związane z tym formalności.
Wprowadzone rozwiązania mają umożliwić swobodę świadczenia usług przez pielęgniarki położne. Odnoszą się również do uznawania minimalnych wymogów kształcenia we wskazanych zawodach oraz procedur uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji położnych i ich prawa nabyte.
Okazjonalna praca za granicą
Położne i pielęgniarki, które będą świadczyć okazjonalnie i czasowo usługi transgraniczne, nie będą miały już obowiązku podawania informacji o miejscu i czasie wykonywania usług. Dotychczas obowiązek taki realizowały poprzez wskazywanie tych elementów pracy w oświadczeniu o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu składanym w okręgowej izbie pielęgniarek i położnych, właściwej ze względu na miejsce wykonywania zawodu.
Ułatwieniem będzie również możliwość złożenia takiego oświadczenia w dowolnej izbie pielęgniarek i położnych, niezależnie od miejsca pracy.
Zobacz także: Elektroniczna recepta transgraniczna. Jakie są trendy?
W Polsce natomiast wyznaczony zostanie jeden organ do prowadzenia rejestru pielęgniarek i położnych wykonujących na terytorium naszego kraju zawód pielęgniarki lub położnej w sposób okazjonalny i czasowy. Dotychczas rejestry prowadziły okręgowe rady pielęgniarek i położnych, proponuje się, by zastąpiła je Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Ta zmiana ma przyczynić się do zgromadzenia wszystkich danych w jednym miejscu, przez co łatwiejszy będzie także dostęp do informacji.
Standard wykształcenia
Dokumenty potwierdzające kwalifikacje położnych będą automatycznie uznawane, dzięki wprowadzeniu minimalnych standardów wykształcenia. Projekt reguluje także szczególne prawa nabyte położnych będących obywatelami UE, a ich krąg został powiększony o osoby kształcące się jeszcze na terytorium byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
Zmiany dla ratownictwa medycznego i fizjoterapii
Studia przygotowujące do pracy fizjoterapeuty oraz do pracy ratownika medycznego są prowadzone w oparciu o jeden schemat standardów kształcenia. Ich zakończenie jest związane z koniecznością zdania egzaminu dyplomowego.
Zobacz także: Czy rozszerzyć zakres czynności ratowników medycznych?
W związku z tym nowe przepisy proponują zniesienie Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego oraz Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego, uznając, że to niepotrzebne powielanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje.
Zobacz także: Kody kreskowe w identyfikacji pacjentów. Poznaj korzyści
Informacja opublikowana w wykazie wniesionych projektów ustaw, którym nie został nadany numer druku na oficjalnym portalu Sejmu RP - portal sejm.gov.pl
