Kredyty studenckie mają pomóc przede wszystkim osobom, których nie stać na płatną edukację. Nie dotyczy to jedynie studiów otwierających drogę do kariery lekarskiej. To również studia wyższe, kształcące ratowników medycznych i pielęgniarki. Minister Zdrowia zaznaczył, że nie da się wprowadzić rozwoju służby zdrowia bez odpowiedniego personelu. Nowe szpitale, nowoczesny sprzęt, technologie i leki - wszystko jest ważne, ale elementem koniecznym jest odpowiednio wykwalifikowany personel.
Kredyt studencki dla przyszłych lekarzy
Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych został uruchomiony przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. O preferencyjne kredyty studenckie można składać wnioski już w lipcu. Bankiem, który wspomaga przyszłych lekarzy jest Bank Pekao S.A.
Płatne studia medyczne to nie lada wydatek. Aby zwiększyć szanse dla potencjalnych lekarzy powstał więc Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych, który - w formie preferencyjnych kredytów - pomoże zwiększyć liczbę studentów, a tym samym zwiększyć liczbę lekarzy w Polsce.
Zobacz także: Umowy z personelem medycznym – na co zwrócić uwagę?
Kto może skorzystać z kredytu?
Nie każdy będzie mógł skorzystać z takiej możliwości. Kredyty studenckie są dostępne dla osób:
1) które wybrały płatny kierunek medyczny
2) studiują na polskich uczelniach wyższych
3) dla których językiem wykładowym jest język polski.
Ważne: Kredyt mogą otrzymać również osoby, które rozpoczęły studia wcześniej niż w roku akademickim 2022/23.
Na jakie wsparcie można liczyć?
Wysokość kredytu to 20 tys. zł na semestr. Trzeba jednak złożyć wniosek - na nadchodzący rok akademicki i na kolejne lata. Studenci chcący wykorzystać kredyt na opłaty poniesione już w roku akademickim 2022/22 mogą liczyć na maksymalnie 18 tys. zł na semestr i ta stawka jest dla nich zarezerwowana już do końca studiów.
Konieczny jest wniosek
Wniosek o kredyt należy złożyć osobiście w dowolnym oddziale Banku Pekao S.A. Procedura kredytowania jest maksymalnie uproszczona, bowiem przyjęto założenie, że po zakończeniu studiów dana osoba na pewno będzie w stanie spłacić kredyt. Dodatkowo Bank Gospodarstwa Krajowego udziela poręczenia tego kredytu - co jest dodatkowym zabezpieczeniem. Poręczenie obejmuje 100 proc. kwoty kredytu wraz z odsetkami i nie zależy od dochodu, nie jest też dodatkowo płatne.
Nabór wniosków startuje 18 lipca, a termin mija maksymalnie:
1) 21 dni przed rozpoczęciem semestru - jeśli kredytowanie ma obejmować rok akademicki 2022/23
2) 30 września - jeśli kredyt dotyczy roku akademickiego 2021/22.
Na czym polega dofinansowanie?
Kredyt ma zmienne oprocentowanie i na dzień 13 lipca wynosi ono 9,86%. Jednak do momentu spłaty kredytu, student nie ponosi kosztów odsetek - w tym okresie w całości pokrywa je BGK. W momencie, w którym student zaczyna spłacać kredyt, pokrywa jedynie połowę odsetek - resztę dopłaca BGK.
Jeśli osoba korzystająca z kredytu przepracuje co najmniej 10 lat po zakończeniu studiów (ten staż musi wypracować w ciągu maksymalnie 12 lat od momentu zakończenia studiów), a pracę będzie wykonywał w publicznym systemie ochrony zdrowia, a dodatkowo uzyska tytuł specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową - bank umorzy cały kredyt.
Decyzję w tej sprawie bank podejmuje wraz z ministrem właściwym do spraw zdrowia.
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl
