Głównym celem nowelizacji jest wydłużenie do 31 grudnia 2022 r. okresu obowiązywania aktualnych wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Dopiero od 1 stycznia 2023 do 30 czerwca 2027 będzie obowiązywał nowy wykaz.
Świadczenia zdrowotne finansowane przez Państwo - zmiana przepisów
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Ustawa wchodzi w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wprowadzane zmiany obejmują także ustawę o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz w prawie o szkolnictwie wyższym.
Szpitalne zabezpieczenie opieki zdrowotnej
Umowy o udzielanie świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej
Umowy o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej zawierające dodatkowe środki przeznaczone na koordynację opieki nad świadczeniobiorcą, także w odniesieniu do innych zakresów świadczeń, będą od teraz podlegały odpowiedniemu zastosowaniu art. 136 ust. 1 pkt 5. Dotychczas były one wyłączone z zakresu stosowania tego przepisu. Od momentu wejścia w życie ustawy, umowy o udzielanie świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej o których mowa, będą określały kwotę zobowiązania Funduszu wobec świadczeniodawcy. Przepisy nie dotyczą nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Ustalenie ryczałtu systemu zabezpieczenia w 2022 r.
Nowa ustawa odnosi się również do sposób ustalania ryczałtu systemu zabezpieczenia. W przypadku ryczałtu dotyczącego okresu od 1 stycznia 2022 r do 31 grudnia 2022 r. trzeba będzie poczekać na przepisy zawarte w rozporządzeniu. Ustawa wskazuje bowiem delegację dla Ministra właściwego do spraw zdrowia, do określenia sposobu ustalania ryczałtu za ten okres drogą rozporządzenia. Musi ono uwzględniać konieczność zagwarantowania dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, a jednocześnie zapewnić systemowi zabezpieczenia stabilność finansową.
Kredyt studencki - wydłużenie terminu do składania wniosków
Ustawa z dnia 24 lutego 2022 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza także nowe przepisy do ustawy o szkolnictwie wyższym.
Dotyczy to jedynie wydłużenie terminu do składania wniosków o udzielenie kredytów na studia medyczne. Nie wpłynęło to jednak na możliwość finansowania z kredytu dwóch semestrów roku akademickiego 2021/2022.
Ważne: Jeśli wniosek o kredyt będzie złożony w roku akademickim 2021/2022, to udzielony kredyt dotyczy opłat za naukę ponoszonych od tego roku akademickiego.
źródło:
informacja dotycząca podpisania ustawy z 24 lutego 2022 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza także nowe przepisy do ustawy o szkolnictwie wyższym - strona Prezydenta RP - www.prezydent.gov.pl
Oprac. red.
