Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, za określenie poziomu refundacji jest odpowiedzialny lekarz. Niekiedy pojawiają się błędy w określeniu tego poziomu, za co sami lekarze bywają czasem wzywani do odpowiedzialności finansowej. Wybór właściwego poziomu refundacji jest bowiem określany jako wypadkowa wielu zmiennych, m.in. wieku pacjenta, jego schorzenia i samego leku wybranego przez lekarza do leczenia. Lekarze znają poszczególne poziomy określone w systemie, jednak każdorazowo muszą samodzielnie podjąć decyzję.
Automatycznie określany poziom refundacji
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że jeszcze w tym roku uda się prawdopodobnie zrealizować postulaty samorządu lekarskiego dotyczące określania poziomu refundacji. Dotychczas jest za to odpowiedzialny lekarz wystawiający receptę. Natomiast zapowiedziane zmiany przewidują dodanie nowej funkcjonalności do aplikacji gabinetowych, dzięki której poziom ten będzie określany automatycznie.
Zobacz także: Dyrektywa OMNIBUS: jaki ma wpływ na ochronę zdrowia
Wśród masy obowiązków, które mają medycy, o błąd w tym zakresie naprawdę łatwo, w związku z czym samorząd lekarski wielokrotnie apelował, by lekarz mógł skorzystać z automatycznie uzupełnianego poziomu refundacji, podczas wystawiania recepty. To uchroniłoby przed błędami samych lekarzy, jak i budżet Skarbu Państwa, ponoszący straty sięgające milionów złotych, które z takich strat wynikają.
Zobacz także: Poziom refundacji - czy musi go określać lekarz?
Lekarze już od dłuższego czasu podkreślali, że obecnie obowiązujący schemat działania jest nieefektywny i zawodny. Ostatecznie postulaty lekarzy zostały wysłuchane. Minister zdrowia już powołał zespół, który będzie odpowiedzialny za stworzenie odpowiedniego systemu informatycznego, dzięki któremu lekarska codzienność zostanie zwolniona z “ręcznego” uzupełnienia poziomu refundacji. Powołany zespół będzie odpowiedzialny za zebranie doświadczeń innych państw, w zakresie rozwiązań informatycznych wspierających lekarzy. Do jego zadań będzie także należało wskazanie listy leków zamieszczonych w systemie automatycznego określania refundacji oraz określenie zasad działania samego systemu, w tym także wskazanie modelu sztucznej inteligencji.
Ważne: Resort zdrowia poinformował, że poziom refundacji będzie określany automatycznie na każdej z recept.
Minister zdrowia podkreślił, że nowe rozwiązanie jest reakcją na głos środowiska lekarskiego. Z jednej strony ma sprawić, że lekarze będą popełniali mniej błędów, z drugiej - ograniczyć biurokrację w służbie zdrowia.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl
