W Europie 40% tworzyw sztucznych i 50% papieru jest wykorzystywane na produkcję opakowań. Nic więc dziwnego, że problem śmieci pochodzących z opakowań jest tak duży. Niestety ciągle ma tendencje wzrostową. Aby to zahamować Unia proponuje nowe przepisy, które z jednej strony będą uwzględniać potrzeby konsumentów - z drugiej, stworzą nowe możliwości biznesowe dla przemysłu. Regulacja ma doprowadzić do neutralności klimatycznej sektora opakowań w roku 2050.
Nowe europejskie przepisy o opakowaniach
Proponowana przez UE nowa regulacja ma zahamować rosnący nieustannie problem opakowań. W Europie każda osoba rocznie wytwarza niemal 180 kg śmieci z samych tylko opakowań. Jakie rozwiązanie proponuje EU?
Proponowane rozwiązania to element Zielonego Ładu. Do 2030 proponowane jest zapobieganie powstawaniu odpadów opakowaniowych, wspieranie ponownego użycia, napełniania itp. a także doprowadzenia do tego, by wszystkie opakowania nadawały się do recyklingu (obieg zamknięty).
Komisja zakłada cel, którym ma być ograniczenie o 15% na każdego mieszkańca państw członkowski ilości odpadów opakowaniowych do 2040 r. w porównaniu do roku 2018. W przeliczeniu - w całej UE skutkowałoby to zmniejszeniem ilości odpadów aż o 37% w porównaniu z ilością, która pojawiłaby się bez ingerencji w przepisy. Do tego celu będą wykorzystywane: recykling i ponowne użycie.
Zobacz także: Jak założyć firmę recyklingową - 10 kroków
Jeśli chodzi o ponowne użycie, a także ponowne napełniania - to nowe obowiązki dla przedsiębiorców, którzy będą musieli zadbać o to, by w och ofercie znalazły się produkty w opakowaniach wielokrotnego użytku. Przepisy przewidują standaryzację formatów opakowań oraz zasady ich wyraźnego oznaczania jako opakowania wielokrotnego użytku.
Unia Europejska przewiduje wprowadzenie zakazu stosowania niektórych opakowań. Zakaz ma dotyczyć m.in. opakowań jednorazowego użytku w restauracjach i kawiarniach, a także służących do pakowania owoców i warzyw. Na liście zakazanych opakowań znajdą się również miniaturowe butelki szamponów i inne tego typu, które można znaleźć np. w hotelach.
Zobacz także: Kiedy energia ze spalania odpadów zalicza się do OZE
Aby wprowadzić skuteczny recykling niezbędne jest ustalenie kryteriów projektowania opakowań, zasad systemu kaucji dla butelek plastikowych i puszek aluminiowych.
Producenci będą musieli również stosować się do określonych zasad stosowania materiałów z recyklingu do produkcji opakowań.
Komisja Europejska podaje, że wprowadzone rozwiązania mogą także przyczynić się do zmniejszenia gazów cieplarnianych o 23 mln ton. Może się to przełożyć również na mniejsze zużycie wody o ponad 1 mln m3. Nowe przepisy to także mniejsze koszty szkód w środowisku - szacowana oszczędność sięga niemalże 6,5 mld euro.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu
