Powszechnie wyrażany jest pogląd, że w odniesieniu do pracownika przebywającego na urlopie preferencyjne 50% koszty uzyskania przychodów nie mogą być stosowane. W trakcie urlopu pracownik faktycznie nie świadczy twórczej pracy, której efektem jest powstanie utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim. W konsekwencji do całości przedmiotowej wypłaty powinny być zastosowane zwykłe koszty zryczałtowane wysokości 111,25 zł lub 139,06 zł. Na brak podstaw do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w przypadku pracowników przebywających na urlopie wypoczynkowym wielokrotnie zwracały uwagę organy podatkowe.
Urlop dla twórcy mniej opłacalny
Wynagrodzenie wypłacone pracownikowi NGO za czas urlopu nie może być wynagrodzeniem twórcy z tytułu korzystania z praw autorskich. Do wypłaty stosuje się koszty zryczałtowane, a nie 50-procentowe.
Doświadczenie pokazuje, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Mogą wystąpić sytuacje, gdy mimo przebywania pracownika na urlopie wypoczynkowym można uznać, że wypłacone mu wynagrodzenie ma związek z korzystaniem przez twórców z praw autorskich i w konsekwencji upoważnia do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów. W szczególności o kwalifikacji takiego wynagrodzenia mogą przesądzać postanowienia zawartych z pracownikami umów o pracę.
-
art. 22 ust. 1, ust. 2 i ust. 9 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.),
-
art. 1 ust. 1, art. 8, art. 12, art. 74 ust. 3 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.).
