Konferencję zorganizowało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wraz z Fundacją Stabilio
Jak zapobiegać wypaleniu aktywistycznemu?
Wypalenie aktywistyczne było głównym tematem konferencji zorganizowanej w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Analizowano nie tylko w jaki sposób można za pomocą prawa poprawić kondycję psychofizyczną działaczy i aktywistów, lecz także jak wspomóc organizacje pozarządowe, których aktywiści i działacze przestają mieć czas i siłę na skuteczne działanie.
Uczestnicy przedstawiali dotychczasowe działania podejmowane w ramach projektu #DziałamyDlaZmiany, który ma służyć poznaniu zjawiska wypalenia zawodowego i zapobieganiu mu.
#DziałamyDlaZmiany jest projektem, którego celem jest walka z wypaleniem, polegająca na poprawie jakości pracy, a także poprawienie sytuacji aktywistów i aktywistek zarówno organizacji pozarządowych jak i nieformalnych ruchów społecznych.
Pierwszym krokiem do polepszenia sytuacji jest zwiększenie świadomości dotyczącej wypalenia zawodowego i zapobiegania kryzysom psychicznym. Drugim elementem ma być wpływ na zmianę prawa krajowego.
Aktualnie prowadzona są badania prawne i psychologiczne, a także prace w ramach grup roboczych. Trwa również przygotowanie podręcznika dla osób aktywnie działających w organizacjach pozarządowych a także osób zarządzających tymi organizacjami. Projekt to także kampanie społeczne, szkolenia i webinaria. Padła również zapowiedź konferencji podsumowującej działania projektu.
Czy prawo może zmniejszyć wypalenie zawodowe?
Zarówno prawo do wypoczynku, jak i prawo do ochrony zdrowia, także psychicznego wynika z Konstytucji. Także organizacje międzynarodowe takie jakie ONZ, Unia Europejska, czy WHO podejmują działania, których celem jest ochrona przed wypaleniem - zarówno zawodowym jak i aktywistycznym. Na konferencji zauważono jednak, że nie można po prostu wpisać wypalenia katywistycznego do kodeksu pracy i obudować je specjalną regulacją. Niewątpliwie pomogłyby wprowadzenie dyrektywy europejskiej poświęconej równowadze między życiem prywatnym i zawodowym. To się jednak opóźnia.
Badania desk-research w odniesieniu do wypalenia aktywistycznego pokazują, że często brak jest odpowiedniej diagnozy psychologicznej lub psychiatrycznej aktywistów, których dotyka przewlekły stres. Nie pomagają także konflikty wewnątrz grup i organizacji. Wszystko to prowadzi do rezygnowania z zaangażowania.
Aby zaangażowanie społeczne mogło powstać niezbędny jest odpoczynek i regeneracja.
Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - bip.rpo.gov.pl
