Zdrowy kręgosłup to zgrabna sylwetka i życie bez bólu. Jak to osiągnąć? Po pierwsze – nie szkodzić mu. A po drugie – ćwiczyć. By ustrzec się bólu, warto 2–3 razy dziennie wykonywać wzmacniające ćwiczenia.
Zadbaj o szyjny odcinek kręgosłupa
Kręgosłup składa się z rozdzielonych dyskami 33 lub 34 kręgów, ustawionych jeden na drugim. Podzielono go umownie na 4 odcinki. Najwyżej położony, szyjny, składa się z siedmiu kręgów. I to właśnie on sprawia nam sporo kłopotów, bo szkodzą mu m.in. stres, praca i spanie w niewłaściwej pozycji czy postępujące zmiany zwyrodnieniowe. Jak szacują lekarze, aż 20% Polaków skarży się na bóle szyi. Kobiety cierpią częściej niż mężczyźni.
Usiądź prosto na krześle z oparciem. Opuść ramiona. Po 3 razy wykonuj: powolne, głębokie skłony głowy w przód i w tył, powolne skłony w prawo i w lewo (z próbą dotknięcia uchem nieruchomego barku po tej samej stronie), powolne skręty głowy w prawo i w lewo (jak przeczenie), powolne, zamaszyste krążenie głową w pra- wą i lewą stronę.
Usiądź prosto na krześle z oparciem. Opuść ramiona. Przy nieruchomych barkach i bez unoszenia głowy (ruch w poziomie) wysuwaj brodę do przodu, a następnie cofaj brodę i głowę do tyłu, jednocześnie ściągając łopatki. Powtórz ćwiczenie 6 razy.
Połóż się na plecach i ułóż głowę na elastycznej poduszce. Lekko ściągnij brodę do piersi i wolno naciskaj potylicą na poduszkę przez kilka sekund. Wykonaj ćwiczenie 6 razy.
Usiądź prosto na krześle. Prawą lub lewą dłonią naciskaj czoło, stawiając opór przez 5 sekund i robiąc 5-sekundową przerwę. Powtórz ćwiczenie 6 razy.
Usiądź prosto na krześle. Spleć palce rąk na potylicy. Naciskaj głową na dłonie przez 5 sekund i rób 5–sekundową przerwę. Wykonaj ćwiczenie 6 razy.
Usiądź prosto na krześle. Prawą dłonią naciskaj na głowę, na poziomie prawego ucha. Stawiaj opór przez 5 sekund i rób 5-sekundową przerwę. Powtórz ćwiczenie 6 razy i powtórz je, naciskając tym razem lewą dłonią na głowę, na poziomie lewego ucha.
Zobacz także:
Tagi: choroby kręgosłupa
