Nie śpimy ani na łóżku wodnym, ani na twardej desce. Najlepszy jest średniotwardy materac. Najlepiej, by elastycznie dopasowywał się do kształtu ciała i uginał pod jego ciężarem około 2–3 centymetry. Materac powinien być równy. Jeśli ma jakieś wgłębienia, trzeba go wymienić na nowy.
Kręgosłup - zasady dobrego spania
Mała zmiana, duża korzyść. Tak w skrócie można przedstawić zasady dobrego spania, które sprzyjają dobrej kondycji kręgosłupa. Na sen przeznaczamy blisko jedną trzecią życia. Od wygody, jaką sobie zapewnimy nocą, zależy samopoczucie następnego dnia.
Materac - najlepiej średniotwardy
Poduszka - najlepsza ortopedyczna
Kształt poduszki jest też ważny. Źle dobrana może się stać przyczyną nadmiernych napięć mięśni w okolicy karku i barków. Najlepsza jest poduszka ortopedyczna, nazywana też korekcyjną. Jest ona tak wyprofilowana, że dobrze podpiera szyjny odcinek kręgosłupa.
Nie należy spać na co dzień na wysokiej poduszce. Takiej poduszki można używać w czasie infekcji, gdy silny katar utrudnia oddychanie. Z głową ułożoną nieco wyżej powinny spać osoby chorujące na serce, ponieważ w tej pozycji nie odczuwają duszności.
Pozycja spania - najlepsza embrionalna
Kondycję kręgosłupa poprawia spanie w pozycji embrionalnej, czyli na boku z nogami ugiętymi w kolanach i biodrach. Osoby, które najlepiej wypoczywają, leżąc na wznak, powinny układać się w pozycji litery S. W tym celu niewielką poduszkę (tzw. jasiek) umieszczamy pod głową i karkiem, a drugą pod kolanami.
Wstawanie z łóżka - wskazane przeciąganie
Rano, po przebudzeniu, nie należy wyskakiwać z łóżka. Dla zdrowia kręgosłupa trzeba się poprzeciągać. Ręce przełożyć za głowę, wyprostować nogi i naprężyć ciało. Następnie, leżąc na boku, zwijamy ciało w kłębek i prostujemy. Dalej leżąc na boku należy zgiąć nogi, podeprzeć ciało rękami, opuścić nogi na podłogę i po chwili usiąść. Wstajemy, gdy obie stopy dotykają podłogi. Dzięki temu chronimy lędźwiowy odcinek kręgosłupa przed niebezpiecznymi i gwałtownymi skrętami, które mogą być przyczyną wypadnięcia dysku powodującego poważne schorzenie zwane przepukliną kręgosłupa.
Tagi: choroby kręgosłupa
