Choć słusznie kojarzymy je z wadą budowy i funkcjonowania stopy, to następstwem schorzenia bywają problemy ze stawami kolanowymi i biodrowymi, a nawet z kręgosłupem. Problem nie jest wydumany – 75% dorosłych Polaków cierpi na płaskostopie podłużne lub poprzeczne.
Jak sobie radzić z płaskostopiem
Wyasfaltowaliśmy świat i teraz mamy epidemię chorób ścięgien, więzadeł, kości i stawów. To prawda – stopy nie lubią twardego, płaskiego podłoża. To m.in. ono sprzyja powstaniu płaskostopia.
Płaskostopie - poprzeczne i podłużne
Stopa poprzecznie płaska to schorzenie często występujące u kobiet. To choroba na własne życzenie, bo jest ona głównie skutkiem noszenia butów na wysokim obcasie z wąskimi czubkami, długotrwałej pracy stojącej, skłonności do nadwagi. Jeśli dodamy, że kobiety z reguły mają słabsze mięśnie i więzadła podtrzymujące kości stawów, wszystko staje się jasne. Przeciążone kości przodostopia „rozjeżdżają się” i dochodzi do spłaszczenia łuku poprzecznego stopy. Normalnie ów łuk powinien sprawiać, że główki drugiej, trzeciej i czwartej kości przodostopia nie dotykają podłoża. Ciągły nacisk stopy zsuwającej się z wysokiego obcasa na palce powoduje, że zaczynają się one deformować.
Płaskostopie podłużne dotyczy niemal w równym stopniu kobiet i mężczyzn. W swojej czystej postaci, czyli spłaszczenia podłużnego łuku stopy tak, że jej odcisk pozostawiony na mokrym piasku przypomina zamiast rogalika placek, występuje rzadko. Znacznie częściej obniżeniu łuku stopy towarzyszy odchylenie osi pięty na zewnątrz. Taką stopę określa się mianem płasko-koślawej.
Co więc warto robić?
Wykonuj kilka razy dziennie, po 5 minut, ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp:
- Siedząc na stołku, chwytaj palcami stóp woreczek napełniony luźno grochem i go podnoś.
- Rozłóż ściereczkę, a na jej końcu połóż ciężarek. Siedząc na stołku, postaw stopy na drugim jej końcu. Podkurczając palce, ściągaj ściereczką ciężarek do siebie.
- Połóż się na podłodze. Trzymaj podeszwami piłkę między stopami. Przenoś piłkę na boki i nad głowę.
- Jak najczęściej chodź boso po piasku lub trawie; w domu możesz chodzić po dywaniku „jeżyk”.
- Dbaj o odpowiednią wagę.
- Unikaj butów na wysokim, wąskim obcasie i z wąskim czubkiem.
Jeśli wykonujesz pracę stojącą, staraj się codziennie zakładać inne buty, aby te z poprzedniego dnia „odpoczęły”, czyli aby wyparowała z nich wilgoć.
Po wymoczeniu w letniej wodzie z dodatkiem soli do pielęgnacji stóp rób codziennie wieczorem ich masaż.
Nie tylko wkładki
Większość przypadków płaskostopia nie wymaga specjalistycznego leczenia. Zwykle ortopedzi zalecają pacjentom fizykoterapię (ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp), masaże połączone z hydroterapią. Równocześnie z wykonywaniem tych zabiegów można nosić dobrane na miarę wkładki ortopedyczne. One jednak tylko umacniają efekt, jaki osiąga się np. ćwiczeniami; nie wyleczą płaskostopia.
Zobacz także:
Tagi: ortopeda
