Składniki (na 6 porcji):
- 10 małży (wraz z muszlami)
- 200 ml oliwy z oliwek
- 200 g cebuli, obranej i pokrojonej w plasterki
- 50 g ząbków czosnku, obranych i drobno pokrojonych
- 200 g pomidorów, obranych ze skórki i bez nasion
- 20 g szafranu w proszku
- 2 łyżki ziół prowansalskich
- 2 liście laurowe
- 150 g kalmarów (pierścienie)
- 200 g filetów ze słonowodnych ryb o białym mięsie (np. dorsz, mintaj) - pokrojonych w kostkę
- 150 g filetów z łososia - pokrojonych w kostkę
- 150 g filetów z makreli - pokrojonych w kostkę
- 150 g różowych krewetek – obranych z pancerzyków
- 1 łyżka granulowanego czosnku
- mielona gałka muszkatołowa – według gustu
- biały pieprz – według gustu
- sól – według gustu
- kilka listków świeżej pietruszki
Rybna zupa bouillabaisse z Prowansji
Bouillabaisse to bardziej gulasz niż zupa. Aromatyczny, morski, treściwy i esencjonalny – sławi imię Marsylii, z której pochodzi, czyniąc z niej prawdziwą rybną stolicę Francji. Mnogość składników, czasami trudnych do znalezienia w polskich sklepach, może z początku nieco przerażać, jednak pamiętajcie, że zdolny kucharz nie przejmuje się tym, gdyż stwarza mu to szansę do improwizowania.
Wykonanie:
Do głębokiej patelni włóż małże wraz z muszlami, zalej je 2 szklankami wody i gotuj aż się otworzą. Zdejmij z ognia, wyjmij małże z patelni, pozbądź się muszli, a pomarańczowe mięso mięczaków odstaw na talerzu pod przykryciem, żeby nie wystygło. Nie wylewaj wody, która ci została po gotowaniu!
W dużym garnku rozgrzej oliwę i zeszklij na niej cebulę i czosnek, po czym zmniejsz ogień, aby warzywa się nie przypaliły. Dodaj pokrojone na cząstki pomidory i zostaw aby wszystko poddusiło się razem przez jakieś 2-3 minuty na średnim ogniu. Teraz wlej do garnka wodę, która ci została po gotowaniu małż i dodaj jeszcze 2 dodatkowe jej szklanki z czajnika. Wsyp szafran, zioła prowansalskie, liście laurowe, a następnie zmniejsz ogień i pozwól zupie spokojnie się gotować przez około 15 minut.
Teraz wrzuć pierścienie kalmarów i wszystkie rodzaje ryb – gotuj je 8 minut. Potem dodaj krewetki i kontynuuj gotowanie jeszcze 3 minuty. Na końcu dodaj odłożone małże. Przypraw według własnego gustu czosnkiem, gałką muszkatołową, białym pieprzem i solą. Gdy przelejesz zupę do talerzy, posyp ją z wierzchu posiekaną zieloną pietruszką. Smacznego!
Zupę bouillabaisse zwyczajowo podaje się z grzankami oraz z mocno czosnkowym sosem rouille.
Tagi: przepisy kulinarne
