Aktywność fizyczna, zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych oraz podpieranie się środkami farmakologicznymi nie zawsze okazują się skuteczne i wystarczające w walce z nadwagą. Jeśli przynajmniej raz stosowałaś dietę odchudzającą to doskonale znasz ten moment, kiedy przychodzi zwątpienie i brak motywacji.
Powodów może być wiele. Pomimo sporego wysiłku waga praktycznie nie drgnęła. Spotykając się z przyjaciółmi oni zamawiają Twoją ulubioną pizzę, a Ty raczysz się dietetyczną sałatką. Po całym dniu głodowania, wieczorem nie odchodzisz od lodówki, aby nadrobić godziny okupione wyrzeczeniami. Stając przed lustrem potrafisz siebie tylko krytykować, nie zauważając swoich walorów.
W takich chwilach zwykle chciałabyś podzielić się z kimś swoim problemem, wyrzucić z siebie frustrację, poszukać wsparcia, a także otrzymać radę, co dalej robić, aby wytrwać do końca diety. Jednak przyjaciółka lub znajomi nie rozumieją wagi sytuacji, gdyż sami cieszą się dobrą przemianą materii, nienaganną sylwetką i nie znają słowa „odchudzanie”.
Zdaniem ekspertów zajmujących się żywieniem walka z nadwagą podejmowana w grupie wsparcia jest skuteczniejsza i efektywniejsza niż samodzielne odchudzanie. Przede wszystkim wspólnota ludzi mających ten sam problem uspokoi Cię, ułatwi Ci zrozumienie Twojego stanu i pozwoli odnaleźć motywację do odchudzania.
Przebywanie z osobami, które jednoczy identyczny cel, sprzyja lepszej motywacji do działania, a także pozwala przezwyciężać emocjonalne zaburzenia i daje psychologiczną pomoc w momentach bezradności. W grupie łatwiej jest zaakceptować siebie i podnieść własną samoocenę, widząc, że nie jesteś jedyną osobą zmagającą się ze zbędnymi kilogramami.