Bramy garażowe różnią się od siebie przede wszystkim mechanizmem służącym do ich uchylania lub podnoszenia. Wybór pod tym kątem należy uzależnić od usytuowania garażu względem reszty podwórka oraz ulicy. Równie duże znaczenie ma rozmiar budynku, w którym zostaną zamontowane drzwi.
Drzwi garażowe na lata. Jak takie znaleźć?
Drzwi do garażu używa się codziennie, a w związku z tym powinny być one jak najbardziej praktyczne. Aby tak się stało, trzeba wziąć pod uwagę ich trzy najważniejsze cechy. Dzięki temu korzystanie z nich będzie wygodne, a konserwacja sporadyczna lub zupełnie zbędna. Pora więc sprawdzić, czym różnią się od siebie poszczególne bramy garażowe.
Metody otwierania bram garażowych
Bramy garażowe uchylne
Najprostszym rodzajem drzwi do garażu są warianty, w których skrzydła otwiera się na bok lub do góry. W pierwszym przypadku skrzydła mocuje się w ościeżnicach z zawiasami tak jak np. w modelach przeznaczonych do pokoju. Jeśli zamiast tego brama się podnosi, jej skrzydło zmienia pozycję, sunąc po prowadnicy.
Prosta konstrukcja takich bram wjazdowych pozwala obniżyć koszty produkcji. Tym samym spada ich cena. Pod tym względem górują one nad wariantami rolowanymi i segmentowymi.
Warto jednak pamiętać, że na bramę uchylną trzeba znaleźć miejsce. Jeśli dookoła garażu brakuje wolnej powierzchni (powodem może być m.in. pobliski chodnik), warto zastanowić się nad wyborem inaczej otwieranego modelu.
Tego typu bramy mają prostą, niemal niezawodną konstrukcję, a ich cena bywa niższa niż w przypadku innych typów bram. Jednak sprawdzają się tylko w miejscach, w których jest dostatecznie dużo terenu przed wjazdem
Bramy garażowe rolowane
Osoby, które szukają praktycznego, a przy tym nadal ekonomicznego rozwiązania, mogą przemyśleć zakup niewielkiej rolety. Drzwi tego typu buduje się z podłużnych płatów materiału.
Połączenia między kolejnymi listwami są na tyle sztywne, aby dokładnie zakryć wnętrze garażu. Jednocześnie pozostają nieco luźne. Dzięki temu po podniesieniu brama wjazdowa chowa się w kasecie zawieszonej na zewnętrznej ścianie.
Roletowe bramy garażowe nie zajmują przestrzeni wewnątrz pomieszczenia oraz przed nim. Z tego powodu są dobrym zakupem dla właścicieli budynków usytuowanych blisko chodnika bądź przy samej ulicy. Niestety nie wszędzie pasują. W szczególności na tle elewacji starszych domów drzwi rolowane mogą wyglądać mało atrakcyjnie.
Ich plusy to:
-
są najbardziej kompaktowe ze wszystkich rodzajów bram;
-
bywają najlepszym rozwiązaniem do garaży, przed którymi brakuje miejsca oraz o ograniczonym metrażu
Do minusów zalicza się m.in. to, że zazwyczaj pasują do budynków o współczesnym wzornictwie
Bramy garażowe segmentowe
Ostatnie rozwiązanie to propozycja dla właścicieli garaży o powierzchni wystarczającej na montaż prowadnic. W przeciwieństwie do wersji uchylnych w drzwiach segmentowych są one mocowane na większej długości. Co więcej, ten mechanizm stosuje się nie tylko w przypadku modeli podnoszonych, ale też otwieranych na boki.
Segmentowe bramy garażowe są produkowane w wielkiej liczbie wzorów i kolorów. Dzięki temu bez kłopotu każdy znajdzie odpowiedni model do swojego domu. Uniwersalność i zmyślny mechanizm otwierania niezabierający miejsca przed wjazdem bywa jednak kosztowny.
Plusy tego typu bram garażowych to:
-
duża liczba wzorów, dzięki której łatwo dopasować model do wyglądu domu albo wolnostojącego garażu;
-
po otwarciu nie zajmują miejsca przed wjazdem.
Natomiast minusem to koszt zakupu i montażu, który jest przeważnie wyższy niż w przypadku innych typów bram wjazdowych
Automatyka bramy garażowej
Uchylne bramy wjazdowe można otwierać ręcznie, ale pozostałe rodzaje wymagają zastosowania specjalnego systemu, który pozwala robić to online. Warto zwrócić uwagę na dwie technologie firmy Hörmann, które to umożliwiają:
-
BiSecur, czyli zestaw złożony z odbiornika fal radiowych i pilota;
-
BlueSecur pozwalający na sterowanie bramą garażową przy pomocy aplikacji i smartfona.
Bramy garażowe – metalowe czy drewniane?
Materiał, z którego wykonana jest brama garażowa, ma znaczenie zarówno estetyczne, jak i praktyczne. Drzwi z drewna pasują do każdego budynku, niezależnie od wyglądu. Co więcej, drzewo ma naturalne właściwości termoizolacyjne. Zatrzymywanie ciepłego powietrza w środku przyda się zwłaszcza w takich sytuacjach jak wielogodzinna naprawa samochodu.
Aluminium i stal nie utrzymują ciepła w garażu w zimne dni. Z tego powodu pomieszczenie wymaga docieplenia. Metalu nie trzeba za to konserwować. Dobrą informacją dla zainteresowanych osób jest też duża liczba ich wariantów. Dzięki temu z łatwością można wybrać model dobrze dopasowany do wyglądu budynku.
