Pracownik przebywający na dodatkowym urlopie macierzyńskim oraz urlopie rodzicielskim może (za zgodą pracodawcy) podjąć pracę u swojego pracodawcy w wymiarze nie wyższym niż 1/2 pełnego wymiaru czasu pracy. Wówczas za część etatu, na którą pracuje, otrzymuje wynagrodzenie za pracę, a za pozostałą część – na której przebywa na urlopie – ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Za pracę na część etatu na rodzicielskim – urlop jak z pełnego wymiaru
Pracownik, który łączy dodatkowy urlop macierzyński lub urlop rodzicielski z pracą na część etatu u swojego pracodawcy, zachowuje prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego. Urlopu tego udziela się mu w wymiarze godzinowym, zgodnie z harmonogramem czasu pracy pracownicy.
Łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego z pracą nie można traktować jako zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pracownik nadal bowiem jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, a jedynie wykonuje pracę w niepełnym wymiarze godzin. Z tego tytułu ma więc prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego – przy ponad 10-letnim stażu pracy będzie to 26 dni, czyli 208 godzin urlopu w roku.
Natomiast przy udzielaniu tego urlopu, jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy w odpowiedzi na interpelację poselską nr 6509, należy stosować regulację zawartą w art. 1542 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którą urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. W konsekwencji może to spowodować, że pracownica, o której mowa w pytaniu, skorzysta z większej liczby dni wolnych, niż wynika to z rocznego wymiaru urlopu, wyrażonego w dniach.
art. 154, art. 1542, art. 1821 § 5, § 6, art. 1821a § 6 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
