W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551 Kodeksu pracy (a więc ustalonego proporcjonalnie do okresu przepracowanego u dotychczasowego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy).
Wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia to obowiązek pracownika
Jeśli pracodawca udziela pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia, zatrudniony ma obowiązek go wykorzystać. Zgodnie z kodeksem pracy, nie jest potrzebna zgoda pracownika na udzielenie urlopu w okresie wypowiedzenia.
Przepis art. 1671 Kodeksu pracy daje pracodawcy swobodę udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia poza ustalonym wcześniej planem urlopów (wcześniejszym uzgodnieniem z pracownikiem okresu wykorzystania urlopu wypoczynkowego). Decyzję o udzieleniu urlopu podejmuje sam pracodawca, bez konieczności porozumienia lub uzgodnienia z pracownikiem. Pracownik nie może odmówić wykonania polecenia pracodawcy w kwestii wykorzystania urlopu udzielonego mu przez pracodawcę w okresie wypowiedzenia.
Należałoby przyjąć, że jeżeli pracownik odmawia udania się na urlop w okresie wypowiedzenia, nie powinien być w tym czasie dopuszczany do pracy. W przeciwnym razie, tj. w przypadku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, mógłby uzyskać podstawę domagania się wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany w naturze urlop. Polecenia wykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia warto dla celów dowodowych dokonać na piśmie.
art. 1671, art. 172 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
